Poznaj Ujazd z Funduszami

Data publikacji: 22.08.2019 r.

Część załączonej wiadomościPoznaj Ujazd z Funduszami

Jeśli wybieracie się do Tomaszowa Mazowieckiego, warto przy okazji odwiedzić Ujazd. W tamtejszym parku krajobrazowym znajduje się wspaniały neogotycki dwór (pałacyk Ostrowskich), a nieco dalej kościół św. Wojciecha z drugiej połowy XVII wieku. Dziś jednak skupimy się na jednej z najnowszych atrakcji turystycznych Ujazdu – Parku Mikrokosmos. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

W Ujeździe nauka spotyka się z zabawą

Park Edukacyjno-Rozrywkowy Mikrokosmos to tematyczny ogród, w którym zrealizowano niezwykły pomysł: pokazano zwiedzającym organizmy, których „gołym okiem” nie sposób dokładnie obejrzeć, a niektórych nie można zobaczyć w ogóle. Jak to możliwe? Znajduje się tam 25 rzeźb owadów oraz tyle samo bakterii i wirusów, które są znacznie większe od oryginałów – owady są setki razy większe, a w przypadku mikrobów można mówić o wielomilionowym powiększeniu. Wszystkie wyglądają bardzo realistyczne, a to za sprawą starannego wykonania, w którym zadbano o każdy szczegół budowy organizmu, łącznie z odwzorowaniem ich kolorystyki. W Mikrokosmosie połączono „przyjemne z pożytecznym stworzono ścieżki dydaktyczne, na których spotyka się kolejne owady i mikroby z wypisanymi najciekawszymi informacjami na ich temat.

 

Ogród jak ze snu

Nie małą atrakcję stanowi samo otoczenie rzeźb. Jest nim wspaniały ogród, który zyskał już nieoficjalną nazwę "młodego ogrodu botanicznego". Tworzą go tysiące roślin w wielu gatunkach i odmianach. Można w nim zobaczyć m.in. storczyki, rzadkie odmiany drzew i krzewów iglastych, kaktusy gruntowe, wiele odmian drzew i krzewów owocowych. Każdej wiosny w ogrodzie można podziwiać tysiące kwitnących roślin cebulowych: od szafirków, poprzez tulipany, aż do lilii. Na tym jednak nie koniec, bo w Parku znalazły się również woliery z żywymi ptakami egzotycznymi (m.in. bażanty i papugi), zaś po stawie pływają czarne łabędzie i mandarynki.

 

Mikrokosmos dla całych rodzin

Na terenie Parku znalazł się też plac zabaw, piaskownica z zabawkami, huśtawki i bujawki i wiele innych atrakcji dla najmłodszych. Dla lubiących wyzwania przygotowano górę wspinaczkową i możliwość zjazdu linowego tyrolką. Po takiej ilości wrażeń, głód zaspokoicie korzystając ze sklepiku, kawiarni lub baru. Są też specjalne miejsca na piknik i sztuczna plaża. Jeśli planujecie odwiedzenie ujazdowskiego Mikrokosmosu, sprawdźcie godziny otwarcia na stronie internetowej. Wstęp dla dzieci do lat 3 jest bezpłatny, podobnie jak parking. Do Parku można zabrać również psa (pod warunkiem trzymania go na smyczy).

 

Kosmiczne dotacje dla Ujazdu

Nie zapominajcie, że Mikrokosmos to nie jedyna atrakcja w Ujeździe. Rozwój turystyki na terenie gminy wspierają unijne fundusze w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020. Dofinansowanie w wysokości ponad 5,5 mln zł umożliwiło m.in. powstanie „Akademii Sportu” z basenem, przebudowanie ulicy, która prowadzi do Mikrokosmosu i utworzenie miejsc przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji. „Rozwój turystyki aktywnej i rodzinnej w Gminie Ujazd poprzez utworzenie Akademii Sportu oraz miejsc rekreacji i wypoczynku” to tylko jeden z wielu projektów, jakie z pomocą Funduszy Europejskich zrealizowała Gmina Ujazd. Chcesz poznać wszystkie? Zobacz je na mapie dotacji!

 
Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
Top