Atrakcje na wakacje, czyli lato w Łódzkiem: KOLEJOWE NIEDZIELE z ŁKA

Data publikacji: 04.07.2019 r.

Część załączonej wiadomościAtrakcje na wakacje, czyli lato w Łódzkiem:
KOLEJOWE NIEDZIELE z ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna świętuje 100-lecie Województwa Łódzkiego. Z tej okazji 21 czerwca na Dworcu Łódź Fabryczna zaprezentowano pociąg oklejony specjalnie zaprojektowaną grafiką. Nawiązuje ona do historii i zabytków w Łódzkiem. Chcecie zobaczyć atrakcje naszego regionu na własne oczy? Wystarczy wybrać się na KOLEJOWE NIEDZIELE organizowane przez ŁKA, która dzięki Funduszom Europejskim w 5 lat przewiozła już ponad 16 milionów pasażerów. Jak wygląda tegoroczna oferta letnich kolejowych wycieczek?

 

KOlejowe niedziele dla całych rodzin

„KOLEJOWE NIEDZIELE” to cykl przejazdów pociągami ŁKA do ciekawych przyrodniczo miejsc 

w Łódzkiem. Poza promocją walorów turystycznych, wycieczki mają pokazać podróżującym, że kolej jest wygodnym, a zarazem ekologicznym środkiem transportu. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy w wolnym czasie chcą poznać lepiej nasz region. W ramach każdego wyjazdu ŁKA zapewnia:
bezpłatny przejazd pociągiem, 
zwiedzanie z przewodnikami po wyznaczonych trasach, 
biwak i konkurs ekologiczny z nagrodami.
 
Najbliższa wycieczka na trasie Tomaszów Mazowiecki – Łódź Fabryczna odbędzie się 14 lipca. 
W programie znalazły się takie atrakcje jak spacer po Parku na Zdrowiu wraz z komentarzem przewodnika, zwiedzanie ZOO i Ogrodu Botanicznego z przewodnikiem, piknik na terenie Ogrodu Botanicznego (z własnym prowiantem) oraz ekologiczny konkurs z nagrodami. Zapisy na bezpłatne bilety rozpoczynają się zawsze w poniedziałki przed wycieczką (godz. 12.00) i trwają najdalej 
do północy w sobotę lub wyczerpania puli (liczba biletów jest ograniczona).
 
 

 

wakacyjne wycieczki pociągami łka

Kolejny pomysł na atrakcyjne spędzenie weekendu z ŁKA to cykl wycieczek w ramach projektu „Pociągiem na 100-lecie Województwa Łódzkiego”. Jest on realizowany przy współpracy z Fundacją Przyjaciół Zabytków Rzemiosła i wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego WŁ. W programie każdego wyjazdu znalazło się zwiedzanie z przewodnikami i gra miejska. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe gadżety i przewodniki. Koszt udziału w wycieczce wynosi 15 zł od osoby. Pierwsza z sześciu wycieczek odbyła się
23 czerwca. Następne mają miejsce w każdą kolejną niedzielę. Na liście zwiedzanych miast znalazły się: Tomaszów Mazowiecki, Zduńska Wola, Łęczyca, Zgierz, Sieradz i Kutno. W każdym z nich nie brakuje miejsc i atrakcji, do których obecnego wyglądu przysłużyły się unijne fundusze.

 

 

kolej na zwiedzanie

W Tomaszowie Mazowieckim można przejść unikatową, podziemną trasę turystyczną „Groty Nagórzyckie”. Zwiedzanie grot byłoby niemożliwe, gdyby nie ich zabezpieczenie i adaptacja przy wykorzystaniu środków w ramach RPO WŁ. Każdy, kto odwiedza Łęczycę powinien przynajmniej raz zobaczyć zamek królewski wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego i znajdujące się tam Muzeum. Dzięki unijnym środkom Zduńska Wola wita swoich gości Centrum z odbudowanym Ratuszem 

i zrewitalizowanymi kamienicami. Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Sieradz, powinni wybrać się na spacer po pięknym Rynku, gdzie w letnie dni dzieci spędzają czas przy fontannie, a dorośli mogą wypić kawę w budynku na wodzie. Zgierz prezentuje turystom swoją historię w Parku Kultowym Miasto Tkaczy, czyli odnowionej historycznej dzielnicy Zgierza, która powstała w latach 1821-1830
 i uchodzi za klejnot epoki biedermeier. Po takiej „podróży w czasie”, miłym akcentem będzie spacer po zrewitalizowanym Parku Miejskim im. Tadeusza Kościuszki, w którym przygotowano m.in. skatepark, ścieżki zdrowia i siłownię zewnętrzną. Przy wsparciu unijnych środków Kutno zadbało, aby wyglądać jak przystało na Miasto Róż. W tym roku, w ramach 45. Święta Róży (6-8 września 2019 r.), odbędzie się tam po raz drugi prestiżowa Ogólnopolska Wystawa Róż.
 

 

 

poczuć smak łódzkiego

Na przełomie sierpnia i września będziecie mogli skorzystać z cyklu wycieczek pn. „Pociągiem do smaków Łódzkiego”. Wraz z Centrum Inicjatyw na Rzecz rozwoju REGIO, ŁKA zachęca do odwiedzenia Radomska, Skierniewic, Piotrkowa Trybunalskiego i Łowicza. Niedzielne podróże mają stać się nie tylko okazją do poznania regionalnych atrakcji turystycznych, ale również potraw i tradycji. Więcej informacji na temat wakacyjnych wycieczek ŁKA znajdziecie na stronie www.lka.lodzkie.pl.

 

 

 

łka rozwija się z funduszami

Dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego linie kolejowe w naszym regionie zyskały nową – lepszą jakość. ŁKA sprawiła, że codzienne podróże koleją odbywają się szybciej i w naprawdę komfortowych warunkach. Wszystkie pociągi są przystosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, rowerzystów i rodziców z małymi dziećmi. Pojazdy są wyposażone w monitoring, Wi-Fi, gniazdka elektryczne i ekrany LCD. Środki z unijnych funduszy umożliwiły również modernizację stacji i dworców, budowę przyległych do nich parkingów i rozszerzenie mapy połączeń kolejowych. W ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 na budowę ŁKA przeznaczono ponad 212 mln zł. Ci, którzy wybierają kolei w trosce o środowisko na pewno docenią, że przy wszystkich dworcach, które obsługują pociągi ŁKA na terenie Łodzi, utworzono stacje wojewódzkiej sieci rowerów publicznych. Jeśli jeszcze nie korzystaliście z ŁKA – koniecznie spróbujcie tego sposobu na podróżowanie. Może właśnie przy okazji niedzielnej wycieczki?

 

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Top