Nowe autobusy hybrydowe dla Pabianic

Data publikacji: 04.07.2019 r.

Część załączonej wiadomościNowe autobusy hybrydowe dla Pabianic

W piątek, 14 czerwca 2019r., do użytku MZK Pabianice oficjalnie przekazano osiem autobusów z napędem hybrydowym, który obniża zużycie tradycyjnego paliwa o około 30%. Była to ostatnia partia z osiemnastu pojazdów zakupionych przy wsparciu środków z Funduszy Europejskich. Dzięki nim Pabianiczanie mogą poruszać się po swoim mieście bardziej komfortowo i co równie ważne - ekologicznie.

 

komunikacja miejska dla dobra wszystkich

Istnieje wiele powodów, dla których mieszkańcy miast wybierają komunikację zbiorową. Jedni kierują się ekonomią (bilet miesięczny kosztuje zwykle tyle, co dwa tankowania samochodu), drudzy ekologią (nie chcą przyczyniać się do zwiększania emisji spalin), inni wygodą (nie lubią roli kierowcy, a czas podróży wykorzystują na lekturę
i korzystanie z telefonu). Nie brakuje też osób, dla których komunikacja miejska to jedyny sposób na szybsze niż piesze pokonywanie dłuższych tras. Ze strony władz miast komunikacja zbiorowa to sposób na rozładowanie ulicznych korków, ograniczenie problemu z niewystarczającą ilością miejsc parkingowych i poprawę jakości powietrza na terenie aglomeracji. Jednak, aby potencjalni pasażerowie chcieli korzystać z komunikacji miejskiej, jej pojazdy powinny spełniać nie tylko wymogi bezpieczeństwa, ale też zapewniać komfort w trakcie podróży. Jak to osiągnąć? Za odpowiedź posłuży nam przykład Pabianic.

 

 

MZK Pabianice na miarę xxi wieku

Projekt ,,Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” zakładał stworzenie w mieście sprawnego i bezpiecznego systemu, który będzie spełniał wysokie standardy unijne w zakresie ochrony środowiska. Całkowity koszt projektu to ponad 70 mln zł. Dofinansowanie w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 pokryło 48 mln zł z tej kwoty. Nowe pojazdy MZK to Solaris Urbino 12 Hybryda – pierwszy autobus hybrydowy seryjnie produkowany w Europie. Ich użytkownicy mogą korzystać z Wi-Fi, gniazdka do ładowania
z wejściem USB i rozbudowanej informacji pasażerskiej. W pojazdach nie zabrakło miejsca umożliwiającego bezpieczne przypięcie wózków. Ponadto, są wyposażone w automatyczną klimatyzację i rozbudowany monitoring. Na najmłodszych pasażerów czeka specjalna strefa dla dzieci, w której czas podróży umilą kolorowe siedzenia i obrazki.

 

 

łódzkie liderem elektromobilności

Nowe autobusy przyjeżdżały do Pabianic od października 2018 r. – teraz są już w komplecie. Podczas ich uroczystego przekazania Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, powiedział: „Cieszę się bardzo, że udało się nam ten projekt zrealizować i do mieszkańców Pabianic trafiają nowoczesne, komfortowe, ekologiczne autobusy. (…) Mam nadzieję, że takich przykładów, jak ten w Pabianicach będzie w naszym regionie więcej. Pracujemy nad tym i chcielibyśmy, żeby województwo łódzkie było jednym z liderów elektromobilności”.

 

 

pabianice zmieniają się z rpo

Oprócz zakupu nowych autobusów, środki umożliwiły modernizację stacji do obsługi technicznej pojazdów, budowę dworca autobusowego, krańcówki i pętli autobusowej przy
ul. Waltera-Jankiego, zakup i montaż biletomatów stacjonarnych, przebudowę przystanków z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a także budowę chodników i ścieżek rowerowych. Prezydent Pabianic, Grzegorz Mackiewicz, zapowiada dalsze działania, których celem będzie zakup kolejnych autobusów . Wszystko po to, aby Pabianice były przyjazne mieszkańcom i środowisku. Pierwszy z nowych autobusów wyjechał na trasę linii „T” w dniu przekazania, a kolejne rozpoczęły kursy od soboty 15 czerwca. Chcesz zobaczyć, jak jeszcze Fundusze Europejskie zmieniają Łódzkie? Poznaj najciekawsze projekty już dziś!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
 
 
Top