Termomodernizacja, czyli (nie tylko) oszczędzanie

Data publikacji: 12.06.2019 r.

06 11 it copyTermomodernizacja, czyli (nie tylko) oszczędzanie

W budynkach spędzamy niemal 90% naszego czasu. Mieszkania, miejsca pracy, budynki użyteczności publicznej... W każdym
z tych miejsc, niezależnie od pogody, chcemy czuć się komfortowo. Jednak korzystanie z tych, którzy od dawna nie przeprowadzono gruntownych remontów rodzi dylemat: oszczędzanie czy wygoda? Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich
w  Łódzkiem ogólnodostępne staje się rozwiązanie, które pozwala mieć jedno i drugie - jest nim termomodernizacja. Na czym ona polega i jak uzyskać dofinansowanie na termomodernizację?

KOsztowne ogrzewanie, jeszcze droższe chłodzenie

Sezon grzewczy to dla wielu czas gorących emocji i chłodnych pomieszczeń. Wszystko z powodu z rachunków za ogrzewanie. Na ich wysokość wpływają nie tylko ceny paliw, ale również stan techniczny budynku. To właśnie szczelność okien i drzwi, stan murów, a także stropów i dachu decydują o ilości energii zużywanej na ogrzewanie. Warto zauważyć, że budynki, z których zimą „ucieka ciepło”, latem zamieniają się w piekarniki, a ich chłodzenie pochłania kilowatogodziny (kWh) energii elektrycznej. Jak sobie poradzić z tym problemem? W przypadku budowania nowych nieruchomości inwestorzy dbają o spełnianie aktualnych wymagań ciepłochronności. Zakładają one zużycie na poziomie 90 - 120 kWh/m2 w ciągu roku. Budynki, które służą nam od kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu lat często zużywają powyżej 200 kWh/m2 na rok. Wówczas podejmuje się działania termomodernizacyjne. Cel jest prosty: zbliżenie ich parametrów do obecnie panujących standardów.

 

 

co obejmuje termomodernizacja i skąd wziąć środki?

Pełna i prawidłowo wykonana termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 50%. Jej przeprowadzenie obejmuje kilka etapów, do których należą m.in.:

• wymiana stolarki otworowej: drzwi wejściowe i okna (najlepiej z nawiewnikami),
• ocieplenie ścian, podłóg na gruncie, stropów nad nieogrzewanymi piwnicami,
• izolacja dachu i stropodachu,
• modernizacja/wymiana instalacji wewnątrz budynku,
• instalacja wentylacji mechanicznej (właściwa dla budynków pasywnych),
• modernizacja/wymiana instalacji grzewczej,
• zastosowanie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych (np. kolektory słoneczne, kotły na biomasę, pompy ciepła).

 

Jak widać, obszarów działań jest wiele, a każde z nich wiąże się z inwestycją dużych kwot. Skąd zdobyć środki na przeprowadzenie termomodernizacji? Oczywiście z Funduszy Europejskich! Od 30 czerwca 2019 r. do dnia 12 lipca 2019r. trwa nabór wniosków. Konkurs jest skierowany do beneficjentów, którzy planują przeprowadzenie głębokiej modernizacji energetycznej (łącznie z wymianą wyposażenia obiektów na energooszczędne) w budynkach użyteczności publicznej i/lub w wielorodzinnych mieszkalnych budynkach komunalnych. Wnioski mogą składać m.in.: jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także organizacje pozarządowe. Co ważne: nie ustalono maksymalnej kwoty dofinansowania, a Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego przeznaczył na wsparcie projektów aż 60 602 325,53 zł! Więcej informacji o warunkach składania wniosków znajdziecie tutaj.

 

 

termomodernizacja w zgierzu już trwa!

Część środków została już rozdysponowana. Oto przykład: dofinansowanie na łączną kwotę 6 474 477,54 zł otrzymał Powiat Zgierski. W ramach projektu rozpoczęto termomodernizację 8 obiektów na terenie powiatu (Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu, Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie, Zespół Licealno - Sportowy w Aleksandrowie Łódzkim, Zespół Szkół Specjalnych w Głownie, Starostwo Powiatowe w Zgierzu, Zgierski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zgierzu, Zespół Szkół nr 1 w Głownie, Zespół Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim). Prace obejmują m.in. ocieplenia ścian zewnętrznych i stropów budynków, modernizację systemów ogrzewania, wymianę stolarki otworowej, a także wymianę oświetlenia na energooszczędne. Wkład własny Powiatu wynosi 2 894 472,31 zł. Zakończenie działań w ramach projektu zaplanowano na 31.12.2019 roku.

 

 

dbajmy o to, co najcenniejsze

Termomodernizacja jest nie tylko sposobem na obniżenie rachunków. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej i stosowanie alternatywnych źródeł energii przyczynia się do poprawy kondycji środowiska, m.in poprzez zmniejszenie emisji CO2. Warto pamiętać, że dbając o naturę dbamy o swoje zdrowie. Prawidłowa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu i utrzymanie temperatury na poziomie 18-21 stopni Celsjusza zapewnia nam najlepsze warunki zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Co więcej, w takich warunkach spada ryzyko rozwoju chorobotwórczych grzybów i pleśni. A zatem
– termomodernizacja chroni portfele, środowisko i zdrowie. Dowiedz się, jak 
skorzystać z dofinansowania na jej przeprowadzenie!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top