Kolej dla Ciebie, kolej na DOFE

Data publikacji: 30.04.2019 r.

Kolej dla Ciebie kolej na DOFEKolej dla Ciebie, kolej na DOFE

Stare, zaniedbane składy, brak gniazdek i klimatyzacji, ciasne przedziały, wagony nieprzystosowane do potrzeb osób starszych oraz z niepełnosprawnościami. Pamiętasz to? W województwie łódzkim to już przeszłość. Łódzka Kolej Aglomeracyjna dzięki wykorzystaniu setek milionów z Funduszy Europejskich nadała nową jakość podróży, łącząc ze sobą coraz więcej kluczowych miast i miasteczek regionu. A czy wiesz, że dzięki ŁKA możesz też odwiedzić wszystkie główne imprezy Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Łódzkiem?  

Święto wielkiej inwestycji

Pierwszy nowoczesny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wyjechał na tory 15 czerwca 2014r. Przygotowania do tego dnia trwały cztery lata, przepełnione intensywnymi pracami modernizacyjnymi na nowo uruchamianych liniach. Utworzono zaplecze techniczne, przeprowadzano gruntowne remonty dworców, by mogły obsługiwać składy najnowszej generacji, których zakupiono aż 20. Ten pierwszy, kluczowy etap inwestycji był możliwy do wykonania dzięki prawie 300 milionom złotych dotacji z Funduszy Europejskich. W tym roku, pięć lat po uruchomieniu pierwszego połączenia, Łódzka Kolej Aglomeracyjna świętowała przewiezienie 15-milionowego pasażera, co doskonale oddaje zasadność tych inwestycji. To jednak nie koniec. ŁKA, dzięki Funduszom Europejskim, realizuje następne etapy rozwoju regionalnej sieci połączeń kolejowych. Wkrótce na torach pojawi się też 14 kolejnych składów. Co ważne, dotacje ze środków unijnych służą nie tylko rozwojowi ŁKA. Wcześniej wykorzystano je z powodzeniem do sfinansowania nowego dworca Łódź Fabryczna, a obecnie dzięki nim, powstaje tunel średnicowy pod Łodzią.

 

 

FUNDUSZE DO SUKCESU

Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadziła nową jakość komunikacji międzymiastowej. Umożliwiła tysiącom mieszkańców województwa codzienną podróż do pracy, w odwiedziny do bliskich czy na uczelnie, w niezwykle komfortowych warunkach. Wszystkie składy są monitorowane i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, przewozu rowerów, bagaży. Pasażerowie mogą sobie umilić podróż korzystają z darmowego Wi-Fi oraz oglądając lokalne wiadomości na ekranach LCD. Dotacje z Funduszy Europejskich zostały wykorzystane również na modernizację dworców, m.in. Łódź Widzew, gdzie powstało zaplecze techniczne ŁKA i przebudowano perony. Pod budynkiem dworca powstał także duży parking zachęcający mieszkańców do pozostawienia na nich samochodu i kontynuowania podróży pociągiem. Co ciekawe, przy wszystkich dworcach obsługujących pociągi ŁKA, utworzono stacje wojewódzkiej sieci rowerów publicznych.

 

 

sieć możliwości

Mapa połączeń kolejowych obsługiwanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, stale się rozszerza. Pierwsze kursy umożliwiały podróż między Łodzią Kaliską a Sieradzem z przystankiem m.in. w Zduńskiej Woli. Obecnie pociągami ŁKA można także dotrzeć do Zgierza, Łowicza, Koluszek, a od niedawno także Radomska przez Piotrków Trybunalski oraz do Opoczna z przystaniem w Tomaszowie Mazowieckim. Trzy z wymienionych miast będą gospodarzami dużych imprez organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w województwie łódzkim. Może warto wybrać na nie pociągiem i zobaczyć jak Zmieniamy Łódzkie z Funduszami Europejskimi?

 

 

szlakiem DOFE

Dwa tygodnie dzielą nas od wielkiego majowego wydarzenia, do których należą Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku główne imprezy DOFE w województwie łódzkim zostaną zorganizowane:

  • 10 maja w Łowiczu, gdzie zaśpiewa dla nas Cleo i Loka, a także odbędzie się recital Jacka Kawalca
  • 11 maja w Zduńskiej Woli, uświetniając ten dzień występem Kamila Bednarka
  • 12 maja w Tomaszowie Mazowieckim, a na scenie pojawi się IRA oraz Samokhin Band

Beneficjenci Funduszy Europejskich przygotowali również moc zróżnicowanych atrakcji, dla najmłodszych mieszkańców, jak i tych starszych. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Łódzkiego do wspólnego świętowania tych wspaniałych Dni oraz piętnastolecia Polski w Unii Europejskiej.

 

Więcej informacji na stronie dniotwarte.eu

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top