Aktywni zawodowo rodzice, szczęśliwe maluchy

Data publikacji: 26.04.2019 r.

25 04 blog dofe it copyAktywni zawodowo rodzice, szczęśliwe maluchy

Dziecko w pierwszych miesiącach życia wymaga szczególnej bliskości i uwagi. Dzięki możliwości wykorzystania urlopów macierzyńskich i rodzicielskich, młodzi rodzice mogą spędzić ten czas blisko malucha, otaczając go miłością, opieką, poczuciem bezpieczeństwa. Przychodzi jednak dzień, gdy wolne dni dobiegają końca i trzeba powrócić do życia zawodowego. Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?  

trudne wybory

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zwrócenie o pomoc w opiece do dziadków. Sami przecież wielokrotnie deklarowali swoje wsparcie i chęć spędzania czasu z wnukami. Co jednak w przypadku, gdy babcia z dziadkiem mieszkają wiele kilometrów dalej lub są w wieku aktywności zawodowej
i nie mogą w tygodniu poświęcić swojego czasu maluchowi? Możemy zawsze poszukać wykwalifikowanej opiekunki do dziecka, co jednak również stanowi pewne wyzwanie. O ile w dużych miastach nie powinno być problemu ze znalezieniem takiej osoby, tak sprawa ma się gorzej w małych miejscowościach. Podobnie wygląda korzystanie z usług żłobków zlokalizowanych blisko miejsca pracy lub zamieszkania. Może się okazać, że nie ma już wolnych miejsc. Komu więc możemy powierzyć opiekę nad naszą pociechą?

 

KLUB RADOSNEGO MALUCHA

Coraz częściej możemy spotkać prywatne kluby malucha i żłobki, zapewniające dzieciom najlepszą opiekę, umożliwiając zarazem rodzicom powrót do życia zawodowego. Wiele z tych miejsc powstało w województwie łódzkim dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. Wśród nich znalazły się Klub Dziecięcy „Promyczek” z Wolborza, Żłobek „Królewna Śnieżka” zlokalizowany w Tuszynie czy Żłobek Rumcajsa w Widawie. Wymienione miejsca zapewniły opiekę prawie osiemdziesięciu maluchom, pozwalając rodzicom na powrót do pracy. Zrealizowane projekty obejmowały również specjalistyczne doradztwo zawodowe i indywidualne skierowane do młodych rodziców. Pozyskane środki z powodzeniem wykorzystywano także na kursy doszkalające opiekunów w placówkach.

 

lato sprzyja dotacjom

Kolejne nabory do konkursów w ramach Działania X.1. „Powrót na rynek pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3”, przewidziano na czerwiec, lipiec i wrzesień tego roku. Łączna pula dofinansowań projektów sięgnie prawie 24 milionów złotych, a pozyskane środki będzie można przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc w żłobkach lub szkolenia dla rodziców, ułatwiające im aktywizację zawodową. Co ciekawe, w poprzedniej edycji konkursu zrealizowano aż 22 takie projekty, szczególnie na terenach mniejszych gmin województwa łódzkiego. Wszystkie placówki chętne do skorzystania z dotacji w przyszłych naborach, zapraszamy do śledzenia naszej strony z najnowszymi konkursami.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top