Nowoczesne metody rehabilitacji, szybszy powrót do pracy

Data publikacji: 29.03.2019 r.

28 03 blog itNowoczesne metody rehabilitacji, szybszy powrót do pracy

Rehabilitacja jest niezwykle ważną częścią procesu leczenia osób z chorobami nowotworowymi. Właściwa rekonwalescencja przyspiesza powrót pacjenta do aktywności, także zawodowej. Na tworzeniu nowoczesnego programu rehabilitacji onkologicznej dla mieszkańców województwa łódzkiego koncentruje się nowy konkurs, a na rozdysponowanie czekają miliony złotych. Jak pacjenci mogą skorzystać z tego programu? Jaki jest jego główny cel? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

 

Nowe spojrzenie na rehabilitację

Większość z nas słysząc słowo „rehabilitacja” ma przed oczami wizję szpitalnych sal wypełnionych specjalistycznym sprzętem, których działanie rozumieją tylko fizjoterapeuci oraz lekarze. Nowoczesne metody rehabilitacyjne odbiegają jednak od tych wyobrażeń. Jedną z wszechstronnych metod wykorzystywanych dziś z powodzeniem w rehabilitacji onkologicznej stała się choćby joga. Zależnie od potrzeb pacjenta określonych przez lekarzy, dobiera się odpowiednie zestawy ćwiczeń wzmacniających cały organizm. Dzięki jodze, pacjenci uczą się także oddechowych technik relaksacyjnych wspomagających spokój ducha i zarazem cały proces rekonwalescencji. Wszystko to dla zdrowia i umożliwienia powrotu do aktywności i życia zawodowego pacjentów.

 

Różni pacjenci, dopasowane działania

Placówki medyczne realizujące założenia programu rehabilitacji onkologicznej, obejmą swoimi działaniami nie mniej niż 2000 mieszkańców województwa łódzkiego. Kto może skorzystać? Osoby znajdujące się w trakcie lub po przebyciu radykalnego leczenia onkologicznego, znajdujące się w wieku aktywności zawodowej. Każdy z uczestników zostanie objęty indywidualną ścieżką rehabilitacyjną przygotowaną według zaleceń lekarzy, dopasowaną do rodzaju przebytej choroby nowotworowej.


W programie rekonwalescencji znajdą się różne zabiegi i aktywności. Wśród nich m.in. ćwiczenia ruchowe, kinezyterapeutyczne, masaże. Pacjenci będą mogli również uczestniczyć w sesjach
z psychologiem, zajęciach z logopedą czy konsultacjach dietetycznych pomagających w dopasowaniu diety i budowie nawyków żywieniowych wspomagających proces rekonwalescencji. Takie indywidualne programy rehabilitacji mogą trwać nawet do 30 dni, a co ważne, pacjenci onkologiczni będą mogli z nich skorzystać bezpłatnie. Wszystko dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich na realizację działań prozdrowotnych i aktywizacyjnych.

 

Miliony dla łódzkiego

Łączna pula przeznaczona na dofinansowania projektów realizujących założenia programu rehabilitacji onkologicznej w Łódzkiem wynosi ponad 15 milionów złotych. Mogą się po nie zgłaszać m.in. jednostki samorządu terytorialnego, utworzone przez nie szpitale wojewódzkie, placówki medyczne,
organizacje pozarządowe. Warunek konieczny – muszą posiadać doświadczenie w świadczeniu usług rehabilitacyjnych. Instytucje te mogą liczyć również na szkolenie personelu medycznego, by jeszcze lepiej rozumiał potrzeby pacjentów i potrafił dobrać najlepszą ścieżkę rehabilitacji. Nabór do konkursu rozpoczyna się już 31 marca, a kończy w dniu 15 kwietnia 2019.

 

Więcej szczegółów na stronie Poddziałania X.3.1. „Programy z uwzględnieniem rehabilitacji medycznej ułatwiające powroty do pracy oraz umożliwiające wydłużenie aktywności zawodowej (Program rehabilitacyjny dla pacjentów onkologicznych z terenu województwa łódzkiego)”

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 
Top