Słuchamy i mówimy o problemach

Data publikacji: 29.01.2019 r.

sluch i mowa copySłuchamy i mówimy o problemach

 

Niewątpliwie jednym z najprzyjemniejszych uczuć jest usłyszenie ciepłych słów od najbliższych. Oczywiście, chcemy odpowiedzieć im tym samym. Aby takie doznania mogły trwać, należy zadbać o słuch oraz mowę już od dziecka! „Ja mówię
i słyszę” to program realizowany przez Pabianickie Centrum Medyczne, który ma na celu przeprowadzanie badań przesiewowych słuchu i mowy dla pierwszoklasistów z terenu Łódzkiego.

Dzieci to nasza przyszłość

Kto jak nie dzieci są naszym największym skarbem? To one sprawiają, że świat jest weselszy, a ich ciekawość i chęć poznawania otoczenia wzbudza często niekontrolowany uśmiech na twarzy. Od samych narodzin staramy się, aby dzieci były szczęśliwe i, przede wszystkim, zdrowe. A jak wiadomo
– profilaktyka to podstawa, pozwalająca zaoszczędzić sobie skomplikowanych problemów w przyszłości. Wczesne zdiagnozowanie problemu potrafi uratować lub zapobiec całkowitej utracie, w tym wypadku słuchu.

 

Pomoc w szkole

Pielęgniarki i higienistki to niezastąpiony personel nie tylko w placówkach medycznych, ale również w edukacyjnych. Ich pomoc bywa nieoceniona. Rodzice wiedząc, że zostawiają szkraby pod opieką placówki, która zatrudnia pomoc medyczną, na pewno czują znaczną ulgę i spokój. Poczucie bezpieczeństwa wzmacnia również fakt, że w ramach programu „Ja mówię i słyszę!” personel medyczny, czyli szkolne pielęgniarki, zostały odpowiednio przeszkolone. Nowa wiedza pozwoli sprawniej i lepiej diagnozować maluchów, co przełoży się na zwiększenie wykrywalności problemów z mową i słuchem.

 

sami też możemy pomóc!

Gdy tylko rodzice zauważą u dziecka problem z wymową lub niedosłyszeniem, natychmiast powinni zgłosić się do lekarza. Takich objawów nie można lekceważyć. Specjaliści przebadają malucha i podpowiedzą, jak wspomagać rozwój dziecka na co dzień.

Codzienne wspólne czytanie to domowy sposób na walkę z problemami logopedycznymi. Jest jednak jeszcze prostsze i niezwykle angażujące ćwiczenie - rozmowa. Codzienny dialog z własnym dzieckiem to czynność tak podstawowa, że czasami nie zdajemy sobie sprawy z jej mocy. Dzięki niej dziecko otwiera się przed rodzicami, zacieśnia więź, a także czuje się ważną częścią rodziny. Nie mówiąc już o kształceniu wymowy i słuchu. Powinniśmy rozmawiać z dziećmi jak najczęściej, cierpliwie odpowiadać na ich liczne pytania, słuchać relacji z całego dnia pełnego małych przygód.

 

są na to środki!

Pabianickie Centrum Medyczne po raz kolejny sięgnęło po Fundusze Europejskie z RPO WŁ. To już kolejny projekt, dzięki któremu dba o zdrowie mieszkańców województwa. Pozostałe projekty pabianickiej placówki zobaczycie tutaj. Tym razem zgłosiło projekt, w ramach którego oferuje badania słuchu pierwszoklasistom oraz edukację w tym kierunku dla rodziców i opieki medycznej. Całkowita jego wartość to blisko 1,7 miliona złotych, z czego zdecydowana większość, bo aż 1,5 miliona pochodzi z dotacji Regionalnego Funduszu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
W ramach Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w 2019 roku będą organizowane kolejne nabory, odpowiednio w I oraz III kwartale. Ponad 20 milionów złotych czeka na przyszłych beneficjentów!

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 
Top