Siła wiatru sposobem na czyste powietrze

Data publikacji: 22.01.2019 r.

naftohurtSiła wiatru sposobem na czyste powietrze

W dalszym ciągu polegamy przede wszystkim na elektrowniach węglowych. Na podstawie prognoz naukowców, można dojść do wniosku, że zmianę sposobu wytwarzania energii elektrycznej trzeba rozpocząć jak najszybciej. Do poprawy warunków środowiskowych w kraju niezbędne są odnawialne źródła energii (OZE). Do najpopularniejszych z nich należą farmy wiatrowe. Właśnie ten sposób pozyskiwania mocy wykorzystuje miejscowość Jelno w gminie Zapolice.

Skorzystają wszyscy

Głównym celem projektu Budowa elektrowni wiatrowej z instalacją do przesyłu energii jest zwiększenie udziału mocy pozyskiwanej w sposób alternatywny. Zastępowanie konwencjonalnych źródeł jest niezbędne do uzyskania czystszego powietrza. Beneficjentami będą szczególnie mieszkańcy Łódzkiego, lecz w gruncie rzeczy, odbiorcami są ludzie z całej Polski, ponieważ wyprodukowana czysta energia z Gminy Zapolice będzie sprzedawana do sieci energetycznej, skąd dostęp do niej będzie miała pozostała część kraju.

 

Kolejna elektrownia wiatrowa to krok w stronę uniezależnienia się od paliw kopalnianych, których spalanie szkodzi środowisku naturalnemu i naszemu zdrowiu. W ramach wykorzystania środków na energetykę niskoemisyjną z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego szacuje się do 2023 roku spadek rocznych emisji gazów cieplarnianych o ponad 30 ton rocznie.

 

moc wiatru

W ramach projektu wykonano i zainstalowano elektrownię wiatrową złożoną z jednej turbiny o mocy 800 kW. Sam „wiatrak”, o wysokości 70 metrów widoczny jest w całej miejscowości! W ramach przeprowadzonej inwestycji położono podziemne linie kablowe oraz kontener służący do pomiarów
i rozliczeń energii. Postawienie na alternatywne źródło mocy z pewnością przysłużyło się czystemu, wiejskiemu powietrzu, a to właśnie ono sprawia, że jest tak wielu chętnych do zamieszkania poza miastem.

 

Pierwsza turbina w miejscowości Zapolice powstała w zaledwie pół roku, co stanowi bardzo dobry wynik. Zebrane przy konstrukcji doświadczenie
z pewnością ułatwi prace przy rozwijaniu sieci.

 

fundusze dla środowiska

Zwiększenie udziałów alternatywnych źródeł pozyskiwania mocy w krajach Unii Europejskiej jest uważane za niezbędne. Polska nie znajduje się
w czołówce państw wykorzystujących zieloną energię, ale w ostatnich latach stara się zrobić wszystko, aby poprawić tę sytuację. Jednym z istotnych zobowiązań wobec wszystkich członków Unii Europejskiej jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej w całej wspólnocie. Założonym celem jest osiągnięcie 15% mocy z OZE do 2020 r.
 

Wartość inwestycji zrealizowanej przez spółkę Naftohurt, to blisko 6 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WŁ wyniosło prawie 2 mln.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 
Top