Skończ ze stresem!

Data publikacji: 19.12.2018 r.

nerwica-1

Skończ ze stresem!

Do czego może prowadzić stres? Jak radzić sobie z nim prostymi metodami? Kto zapewnia pomoc potrzebującym i gdzie szukać środków na organizowanie takiej pomocy? Dowiedz się już teraz!

Świąteczny czas powinien sprzyjać odpoczynkowi i zregenerowaniu sił, a także chwilom zapomnienia o codziennych obowiązkach. Wiadomo przecież, że stres nie przynosi niczego dobrego. Ciągłe zagonienie, życiowe niepewności, odpowiedzialna praca… Ich efektem może być nie tylko pogorszenie nastroju, ale wręcz problemy zdrowotne. Czasem rozwinięte do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie pracować w ogóle. Jednak są sposoby, by ulżyć sobie – nawet drobne zmiany zwyczajów pozwalają na pohamowanie stresu. Poznajmy kilka z nich:

 

1. Sport to zdrowie – nic nowego.

Aktywność fizyczna ma niesamowicie pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale właśnie na ducha. I nie potrzeba nam potężnego wysiłku, już zwykły spacer na świeżym powietrzu potrafi obniżyć w organizmie poziom kortyzolu (hormonu sprzyjającego stresowi) i wyzwolić endorfiny. Przerwę w pracy można wykorzystać chociażby na wyjście poza budynek, odwiedzenie tarasu czy proste, kilkuminutowe ćwiczenia, np. barków, głowy, ramion, nóg. Nawet bez wstawania od biurka.

 

2. Dobry sen to podstawa.

Niewysypianie się i zbyt krótki nocny wypoczynek to poważne zagrożenie dla naszego samopoczucia i stanu zdrowia. Do snu trzeba się odpowiednio przygotować – uregulować porządek dnia, przewietrzyć sypialnię, odciąć się od ekranu smartfona. Zapewniajmy sobie około 7 – 8 godzin odpoczynku na dobę. Ciekawostka: sen jest lepszy, a stres redukuje się, gdy… zasypiamy obok ukochanej osoby. Przytulenie się do kogoś bliskiego ma zbawienną moc!

 

3. Zdrowe odżywiania - decyzje o kondycji naszego ciała i psychiki.

O kondycji naszego ciała i psychiki decyduje także sposób odżywiania się. Nieodpowiedni, może nawet przyczyniać się do większego stresu. Warto zadbać o jakość składników, z których gotujemy, ale też o sam sposób jedzenia. Tak jak w wypadku snu, liczy się regularność przyjmowania posiłków. Nie wolno przejadać się wieczorem i spożywać w pośpiechu. Pełnowartościowa dieta, pełna warzyw i owoców oraz stałe nawodnienie to podstawa sukcesu.

 

4. Relaks, hobby, spotkania z bliskimi.

Relaks, hobby, spotkania z bliskimi – przyjemności pozwalają nam przetrwać ciężkie chwile. Mówi się, że człowiek to stworzenie stadne, potrzebuje więc kontaktu z innymi. Szczególnie, jeśli może im się zwierzyć i podzielić bolączkami. Dobre słowo i troska dają siłę. A realizowanie swoich pasji, poświęcanie choć kilku chwil w tygodniu na hobby idealnie koi zszargane nerwy, podbudowuje poczucie własnej wartości i „oczyszcza” umysł.

 

Chcesz pomagać? Weź dotacje!

Niekiedy potrzebna jest jednak profesjonalna pomoc. Szczególnie, gdy za wysoki poziom stresu wpędza nas w nerwice, powoduje objawy somatyczne i uniemożliwia pracę. Przede wszystkim nie należy się wstydzić, trzeba szukać wsparcia ekspertów. Rehabilitacja skupiona na psychice staje się obecnie równie ważna, jak ta poświęcona ciału.

 

Dlatego też program zdrowotny dla Łódzkiego poszerza swoją ofertę. Fundusze Europejskie pomogą niebawem chętnym placówkom medycznym i jednostkom samorządowym w przeprowadzeniu „programów edukacyjno-rehabilitacyjnych w zaburzeniach nerwicowych, związanych ze stresem i pod postacią somatyczną dla mieszkańców województwa”.

 

Przyszli beneficjenci dzięki środkom unijnym przeprowadzą kilkuetapowy program rehabilitacyjny. W jego ramach pacjenci skorzystają bezpłatnie, m.in. z badań, warsztatów, zajęć edukacyjnych i indywidualnych sesji z psychiatrami oraz psychologami. Co ważne, dotacje pokryją koszty działań dodatkowych, np. akcji informacyjnych, transportu i opieki dla potrzebujących.

 

Jeśli prowadzisz działalność i możesz pomóc, to zgłoś się do konkursu. Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 28 stycznia do 11 lutego 2019 roku. W puli czeka ponad 8,3 mln zł. Szczegóły konkursu zostały opisane na stronie rpo.lodzkie.pl.

 

Szukajcie Poddziałania X.3.1 Programy z uwzględnieniem rehabilitacji medycznej ułatwiające powroty do pracy oraz umożliwiające wydłużenie aktywności zawodowej.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 

 

 
Top