UCZELNIE Z ŁÓDZKIEGO ZMIENIAJĄ REGION!

Data publikacji: 05.10.2018 r.

uczelnie-1

UCZELNIE Z ŁÓDZKIEGO ZMIENIAJĄ REGION!

Zaczyna się rok akademicki. To dobry moment, by przyjrzeć się temu, co robią szkoły wyższe z naszego województwa. Otóż oprócz dydaktyki z pomocą Funduszy Europejskich tworzą i rozwijają ambitne projekty, doceniane na arenie międzynarodowej. Sprawdźmy kilka z nich.

Uczelnie wyższe z województwa łódzkiego nie zostają w tyle. Poza dydaktyką zajmują się tworzeniem innowacji, rozwijaniem docenianych na świecie projektów i współpracą z polskim oraz zagranicznym biznesem. Pomagają im w tym także dotacje z Unii Europejskiej, dzięki którym rozbudowują swoje zaplecze, prowadzą badania, a ich wyniki kierują na rynek. Z ich inwestycji i projektów korzystają studenci, kadra, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy regionu. Poniżej przedstawiamy zaledwie ułamek ambitnych przedsięwzięć ośrodków akademickich z Łódzkiego:

 

Politechnika wyciąga dłoń do biznesu

Włókiennictwo XXI wieku jest jednym z priorytetowych kierunków rozwoju regionu. Historyczny dorobek miasta nie przepadł w zakamarkach dziejów. W Łódzkiem opracowywane są innowacyjne, nowoczesne materiały. Zajmuje się nimi między innymi Politechnika Łódzka, która współpracuje z przedsiębiorcami. Uczelnia otrzymała ponad 12,5 mln zł na realizację kilkuletniego programu, którego celem jest komercjalizacja i umiędzynarodowienie badań naukowych w zakresie włókiennictwa. To pieniądze na infrastrukturę, aktywa trwałe, wartości prawne, doradztwo i prowadzenie projektów. Zajmuje się nimi kadra i studenci Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Działają przy pracach B+R, również w konsorcjach z prywatnymi firmami. Mogą korzystać wraz z 29 przedsiębiorstwami aż z dwunastu dobrze wyposażonych laboratoriów badawczych.

„Liga Liderów technologii” zaś, to kolejny ambitny projekt Politechniki dofinansowany ze środków europejskich. Jego celem jest stworzenie platformy do współpracy nauki z biznesem i promocja gospodarcza regionu. Duży nacisk kładziony jest na potencjał i osiągnięcia łódzkich specjalistów w rozwoju technologii i przełożenie ich na współpracę międzynarodową. Przygotowane zostaną oferty inwestycyjne i handlowe oraz zagraniczne misje gospodarcze. Projekt „wyciąga pomocną dłoń” do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy działają w branżach związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa łódzkiego.

 

UMed rozwija BRaIn

Ponad 38 mln zł dotacji trafiło do Uniwersytetu Medycznego na realizację programu BRaIn. „Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji” to projekt rozpisany na trzy lata. Cel jest ambitny: dwudziestodwuprocentowy wzrost urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez UMed. Ośrodek BRaIn to nowopowstały budynek i dwa wyremontowane obiekty, które zyskają specjalistyczne wyposażenie niezbędne do pracy naukowej i system oparty o TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne). W przypadku tego projektu zatrudnienie znajdzie przy nim kilkadziesiąt osób, które również skupią się na współpracy z biznesem w ramach prac B+R.

 

Uniwersytet Łódzki z Centrum Kultury

Uniwersytet Łódzki zyska niezwykły obiekt - Centrum Kultury. Na jego potrzeby zabytkowy zespół willowy Oskara Zieglera przy ulicy Marii Skłodowskiej - Curie zostanie wyremontowany. Przebudowie i nowej aranżacji wnętrz poddane będą budynki dawnej wozowni i stróżówki. Z obiektu skorzystają zarówno studenci i kadra, a także mieszkańcy. Projekt poszerzy ofertę kulturalną, a jednym z jego celów jest także zwiększenie stopnia partycypacji społecznej. Odbywały będą się w nim spotkania, festiwale i wystawy. Będzie to miejsce o potencjale turystycznym, którego charakter ma pozytywnie wpływać na relacje z osobami spoza kraju. Przebudowa otrzymała ponad 1,2 mln zł dofinansowania.

Wybierając uczelnię, warto sprawdzić wcześniej, jakie możliwości na niej czekają. Interesujące projekty, współpraca z biznesem, kontakty w kraju i na świecie – to ważne czynniki, które oprócz typowej oferty dydaktycznej świadczą o atrakcyjności szkoły wyższej. Poza zaliczaniem kolejnych przedmiotów dobrze jest angażować się w ciekawe przedsięwzięcia, które z pewnością zaowocują w przyszłości. A takich w województwie łódzkim nie brakuje!

 

  

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 
Top