Wynalazki z Łódzkiego i patent na miliony

Data publikacji: 10.08.2018 r.

wynalazki-z-lodzkiego-1

Wynalazki z Łódzkiego i patent na miliony

W naszym regionie nie brakuje spektakularnych dokonań ośrodków naukowych. Pomysły z Łódzkiego zachwycają świat. Teraz pojawiła się szansa na realną pomoc we wprowadzaniu odkryć na rynek i jego podbój.

ŁÓDZKIE WYNALAZKI POD MIKROSKOPEM

Idealny biustonosz, przełomowy grafen, samoczyszczące się szyby czy w końcu (spróbujcie przeczytać to na jednym wdechu) mieszanka celulozowa do produkcji kształtek rurowych oraz złączek o przekroju okrągłym, stosowanych w układach wlewowych w odlewnictwie.

To tylko kilka przykładów dokonań, które osiągnięto dzięki pomysłowości naukowców z województwa łódzkiego. Możemy poszczycić się wieloma sukcesami, odkryciami, patentami. W Łódzkiem znajduje się kilka dużych ośrodków naukowych, zarówno komercyjnych jak i uczelni wyższych. Działamy na różnych polach, eksplorując choćby meandra fizyki, biologii, chemii czy też szeroko pojęte gałęzie techniczne.

Nasi naukowcy zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach, wchodzą we współpracę z zagranicznymi instytutami. Co ważne, wiele z sukcesów to dzieła młodych, ambitnych i bardzo zdolnych badaczy, w tym nawet studentów.

 

NAUKA I BIZNES, BIZNES I NAUKA

Odkrycia naukowe poszerzają ogólnoświatową wiedzę, ułatwiają dogłębne poznanie świata. Jednak, aby zostały w pełni spożytkowane, powinny trafiać na rynek, służyć społeczeństwu. Dobrym przykładem jest choćby ciągły rozwój medycyny i farmacji. To w Łodzi prowadzone są prace nad wykorzystaniem nanocząstek w niszczeniu komórek nowotworowych. W dodatku metoda pozwala na precyzyjne atakowanie jedynie tych chorych!

Bardzo istotne jest, żeby z dokonań naukowców korzystały przedsiębiorstwa. Mając dostęp do innowacyjnych technologii, mogą opracowywać nowe, lepsze produkty, usprawniać produkcję, czynić ją efektywniejszą i, na przykład, mniej szkodliwą dla środowiska. W Łódzkiem opracowano chociażby bionanocelulozę i zaawansowane opatrunki na trudno gojące się rany. Zakupiła je polska firma, która tworzy bakteryjną celulozę jako jedyna na naszym kontynencie. Dodatkowo twórcy tego rozwiązania pracują obecnie nad protezą tchawicy o bardzo zbliżonej do naturalnej budowie.

Fundusze unijne dały zastrzyk środków do rozpoczęcia bardzo poważnej misji… Politechnika Łódzka we współpracy z prywatną firmą przeprowadziła niezwykle pogłębione badania biustów. Ucisk na kobiece ciało sprawdzany był przez programy komputerowe, które wykorzystywane są również w technologii kosmicznej! Zaowocowało to opracowaniem idealnego stanika: bezpiecznego dla zdrowia i wygodnego. Mając na uwadze komercjalizację badań, czyli myślenie o nowym produkcie także pod kątem rynku i konsumentów, zadbano, by biustonosz był atrakcyjny i estetyczny.

 

WYNALAZKI NIE DO SZUFLADY

Mamy w województwie silne zaplecze naukowe, mamy też wiele chętnych na rozwój i ekspansję firm. To, czego nam potrzeba to więcej i więcej udanych transferów wiedzy na rynek. Swobodne „sprzedawanie” wyników badań niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Naukowcy zarobią na swojej ciężkiej pracy, nawiążą kontakty biznesowe, które pozwolą na pogłębianie swojej działalności. Firmy „wskoczą” na wyższy poziom, wyróżnią się na rynku, zyskają szansę na zwiększenie zarobków. Konsumenci zyskają dostęp do lepszych produktów i usług. Region łódzki zwiększy swą konkurencyjność i rozwinie gospodarkę.

 

UWAGA!
TRWA KONKURS O DOFINANSOWANIE ROZWOJU BADAŃ I INNOWACJI POD KĄTEM URYNKOWIENIA DOROBKU BADAWCZO-ROZWOJOWEGO! Dziesiątki milionów czekają na naukowców z łódzkiego, chętnych na komercjalizację swoich badań.

 

Na potrzeby konkursu wyróżniono trzy grupy potencjalnych beneficjentów dotacji, są to: jednostki naukowe, szkoły wyższe, a także konsorcja naukowe z wiodącą rolą jednostki naukowej. Warto wytłumaczyć, czym jest ostatnia grupa. Konsorcjum naukowe, w myśl ustawy, to grupa jednostek organizacyjnych – minimalnie złożona z jednostki naukowej oraz przedsiębiorstwa lub dwóch jednostek naukowych powiązanych umową o wspólnym przedsięwzięciu. Taki projekt powinien obejmować badania naukowe, prace rozwojowe lub związane z nimi inwestycje.

Obecna tura zgłoszeń wniosków o dotacje potrwa do 7 września 2018 roku. Niezbędne informacje o konkursie z Działania I.1 RPO WŁ znajdziecie pod tym adresem, a pomocą przy składaniu wniosków i wyjaśnieniami zasad służy doświadczone na tym polu Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi.

 

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top