BADAJ SIĘ KOBIETO! CZYLI O TYM, JAK WAŻNA JEST PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY I PIERSI

Data publikacji: 08.08.2018 r.

rak-szyjki-i-piersi-1

BADAJ SIĘ KOBIETO! CZYLI O TYM, JAK WAŻNA JEST PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY I PIERSI

Walka z rakiem powinna rozpocząć się w naszych głowach jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek niepokojące wyniki badań. Świadomość, że dzięki regularnym badaniom cytologicznym oraz badaniom piersi, rak jest niemal w 100% wyleczalny wciąż kuleje. Co roku około 6000 kobiet w Polsce zbyt późno zgłasza się do lekarza.

NIE MA WSTYDLIWYCH CHORÓB

Rak piersi i rak szyjki macicy to tzw. kobiece choroby, o których mówi się dużo w mediach, ale wciąż zbyt mało w społeczeństwie, czy po prostu w domach. Uświadamianie córek, matek, sióstr czy koleżanek powinno być oczywistością, ale często spotyka się z unikaniem tematu. To absurd, bo każda choroba jest ludzka i nie ma wstydliwych tematów, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi zdrowie i życie kobiet.

 

NIEPOKOJĄCE STATYSTYKI

Rak piersi co roku wykrywany jest u ok. 18 tys. Polek, z których aż 1/3 przegrywa walkę z chorobą. Dane o zachorowalności i umieralności na raka szyjki w naszym kraju, w porównaniu z innymi państwami Europy są alarmujące. W Polsce rak szyjki macicy, jest drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce ten nowotwór, pięć umiera. Te zatrważające statystki, za którymi idą losy kobiet i rodzin można zatrzymać profilaktyką badań i czujnością.

 

CZUJNOŚĆ NAD SWOIM ZDROWIEM

Rak piersi we wczesnym stadium nie daje żadnych symptomów, dlatego ważne jest aby każda z kobiet, która ukończyła 20 lat wyrobiła w sobie nawyk samobadania piersi. Takie badanie można wykonywać podczas codziennych czynności jak kąpiel, czy pielęgnacja skóry balsamem. Zaleca się, aby samobadać piersi raz w miesiącu, a gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub zmiany od razu zgłosić się do lekarza. U wielu kobiet pokutuje przekonanie i strach przed badaniem. Pamiętajmy, że regularne badania mają za zadanie upewnić nas, że guza nie ma, a nie odwrotnie. O tym, jak prawidłowo samemu badać piersi można przeczytać w Internecie np. TUTAJ lub zapytać swojego lekarza podczas kontrolnej wizyty.

W przypadku raka szyjki macicy badanie cytologiczne powinno być robione raz w roku. Przyjmuje się, że jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata. Jednak w przypadku kobiet znajdujących się w grupie ryzyka, czyli takich w których rodzinie pojawiały się zachorowania na raka, badania cytologiczne powinny być przeprowadzane bezwzględnie co roku.

 

DLA KOGO

W badaniach w ramach programu profilaktyki nowotworu piersi mogą wziąć udział kobiety w wieku od 50 do 69 lat. W przypadku badań nowotworu szyjki macicy przedział wiekowy obejmuje kobiety od 25 do 59 lat.

 

GDZIE SIĘ BADAĆ

Bezpłatne badania cytologiczne są dostępne w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. w dwóch placówkach. Badać można się w poradni Ginekologiczno – Położniczej (gabinet 126 D) w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Jana Pawła II 68 oraz w Poradni Ginekologiczno – Położniczej w Przychodni nr 3 przy ul. Nawrockiego 24a. Więcej informacji o godzinach przyjęć można uzyskać pod numerem telefonu (42 22 53 868) lub (42 213 54 54).

Z bezpłatnej mammografii skorzystać można w wielu placówkach w całym województwie, min. w Bełchatowie, Brzezinach, Łęczycy, Grabowie czy Radomsku. Adresy i numery kontaktowe przychodni znaleźć można TUTAJ.

 

FUNDUSZE WSPIERAJĄ PROFILAKTYKĘ

W ramach RPO WŁ na lata 2014 – 2020 dla mieszkanek województwa łódzkiego dostępne są dwa programy profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworu piersi i szyjki realizowanych ze środków Funduszy Europejskich. Programy oferują nie tylko badania mammograficzne i cytologiczne, ale także opiekę nad osobą zależną podczas wykonywanego badania oraz zwrot kosztów dojazdu na badanie. Program, oprócz celu jakim jest zdrowie i profilaktyka, ma za zadanie poprawę stanu zdrowia kobiet w kontekście ich aktywności zawodowej. Zły stan zdrowia należy do jednej z głównych przyczyn bierności zawodowej, a także przyczynia się do problemów demograficznych. Dzięki Funduszom Unijnym na programy profilaktyczne, województwo łódzkie przyczynia się do zwiększania aktywności kobiet na rynku pracy.

 

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top