Woodge przyciąga turystów i… dotacje.

Data publikacji: 30.07.2018 r.

turystyka-1

Woodge przyciąga turystów i… dotacje.

Miasto Woodge to popularna destynacja turystyczna. W anglojęzycznych przewodnikach określana bywa jako Hipster Heaven czy Another Manchester. Odwiedziliście je kiedyś? A może nawet tam mieszkacie?

Hipsterski raj, drugi Manchester… o czym mowa? O Łodzi oczywiście. Woodge to sposób na wymowę nazwy miasta, który ułatwia życie zagranicznym gościom. Stolica naszego województwa szturmem podbija serca podróżników i przyciąga turystów, konkurując z Gdańskiem, Krakowem czy Warszawą. Zmiany, które zaszły tu na przestrzeni lat owocują. W Łodzi znaleźć można praktycznie wszystko – zaplecze imprezowe, coś dla amatorów sztuki, piękna przyrody, bogatej historii czy też współczesne smaczki. Teraz, w trakcie wakacji, szczególnie widać jaki potencjał drzemie na naszym wspólnym, łódzkim podwórku!

 

Liczby mówią same za siebie

Jak wynika z badań Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych: w ubiegłym roku do Łódzkiego zawitało prawie 190 tys. turystów spoza kraju. Do samej Łodzi przybyło 120 tys. z nich (to wzrost o 17,7 % w porównaniu do roku 2016). Najwięcej gości pochodziło z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Najliczniejsze grupy zawitały do nas kolejno z Niemiec, Ukrainy, Rosji, Wielkiej Brytanii, Litwy oraz Włoch.

Wpływy z turystyki, podliczone dla 2016 roku, wykazały, że ogół turystów zostawił w stolicy regionu 1241,6 mln zł. Warto podkreślić, że wtedy w kraju odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata za jeden z nieodzownych etapów swojej wyprawy wybrało właśnie Łódź. To nie dziwne, ponieważ miasto uwielbiane jest przez młodych.

Tutejsze ośrodki akademickie każdego roku przyjmują wielu studentów z wymian międzynarodowych. „Erazmusy” sami przyznają, że niekiedy nie mieli żadnej wiedzy o miejscu, do którego jadą. Ale po kilkumiesięcznym lub rocznym pobycie są szczerze zakochani w mieście i chętnie wracają do ulubionych miejscówek oraz polskich znajomych.

 

Za co turyści kochają Łódź?

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i uroków miasta. Zresztą oprócz najbardziej znanych miejsc, każdy odszuka coś wyjątkowego, co uderzy prosto w jego serce. Wiadomo, turyści nie wyjadą bez odwiedzin Pietryny. Urzeka ich ulica tętniąca rozrywką i gastronomią w otoczeniu niesamowitych budynków. Nasz OFF przebija atmosferą podobne miejsca na całym świecie. Murale cieszą oko, wyprawa ich szlakiem może zająć cały dzień. Przyroda, intensywnie zielone kompozycje parków czy tereny poza miastem, to widoki nieznane wcześniej choćby mieszkańcom gorących, południowych krajów.

Turystów już u progu wita spektakularny Dworzec Fabryczny, od razu mogą wybrać się do EC1 po długie godziny zabawy. Mnogość muzeów i budynki świadczące o przemysłowym rodowodzie miasta zachwycają gości. Ich zdjęcia, lądujące na portalach społecznościowych, zbierają tysiące lajków i komentarzy. Dochodzą jeszcze wydarzenia specjalne, imprezy miejskie, festiwale i wystawy, okazje do wielkich zakupów…

 

Może być jeszcze lepiej!

Wiele miejsc w Łodzi nosi w sobie olbrzymie pokłady turystycznego potencjału. To dla nich przewidziano pokaźne środki z Funduszy Europejskich. Trwa właśnie nabór wniosków o dotacje na budowę, przebudowę i przystosowanie obiektów do celów turystycznych. Środki mogą zostać dodatkowo wykorzystane na zakup sprzętu, kampanie promocyjne czy zagospodarowanie terenów wokół atrakcyjnych budynków.

Konkurs skierowany jest do Miasta Łodzi. Aby oferta turystyczna była jak najbogatsza i zapewniała szeroki wachlarz atrakcji, poszczególne projekty realizować można w partnerstwie z podmiotami z bardzo licznego grona: przedsiębiorcami, podmiotami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, Lasami Państwowymi, instytucjami kultury, związkami wyznaniowymi czy też Lokalnymi Grupami Działania.

Każdy z projektów może zostać dofinansowany nawet w 85% (kwota maksymalna to ponad 8 mln zł)! Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie konkursu VI.2.2 na rpo.lodzkie.pl.

ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE BĘDĄ OD 24 SIERPNIA DO 14 WRZEŚNIA 2018 ROKU, WIĘC POZOSTAŁO JESZCZE SPORO CZASU NA PRZYGOTOWANIE WNIOSKÓW! KTO WIE, MOŻE NIEBAWEM TURYSTYCZNE PLANY MIASTA ZMIENIĄ SIĘ NIE DO POZNANIA…

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top