Strumień wiedzy o inwestycjach wodno-kanalizacyjnych

Data publikacji: 25.07.2018 r.

kanalizacja-1

Strumień wiedzy o inwestycjach wodno-kanalizacyjnych

Potrzebujemy ogólnodostępnej, sprawnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Jak w województwie łódzkim można zdobyć wielomilionowe fundusze na jej rozwój?

Hydrozagadka

156,8 tys. km to… ???
Około czterokrotna długość równika? Tak.
Przebieg samochodu, od którego możemy rozważać delikatne pożegnanie się z nim? Często tak.
Długość naczyń krwionośnych w ciele dorosłego człowieka? Zdecydowanie tak (imponujące).

To także długość sieci kanalizacyjnej w Polsce wg. danych GUS aktualnych dla ostatniego zakończonego roku - 2017. W trakcie 12 miesięcy wzrosła ona o ponad 2,8 tys. km (co stanowi 1,8%). Na terenie kraju istnieje zaś ponad 3,3 mln przyłączy do naszych domów, w trakcie roku pojawiło się 82 tys. nowych. Warto zaznaczyć, że województwo łódzkie wykazało się w temacie podłączania budynków do kanalizacjii w badanym przez GUS okresie. Przyrost sieci dla regionu wyniósł 3%, co daje nam drugą lokatę w skali kraju.

 

Potok potrzeb

Jednak kanalizacji powinno być jeszcze więcej, dalekosiężne założenia mówią o podłączeniu do sieci wszystkich domostw w kraju - a przecież stale ich przybywa, obszary zurbanizowane rozrastają się. Niesie to za sobą potrzebę rozwoju tej infrastruktury i polepszania jej efektywności. Oprócz odprowadzania ścieków czy doprowadzania wody powinny powstawać także oczyszczalnie, stacje uzdatniania itp. Aby tego dokonać należy nieustannie rozwijać sieć, każdego roku planować kolejne prace. Wiadomo, że to kosztuje.

 

Źródło pieniędzy

Oprócz miejskich czy gminnych budżetów istnieją jeszcze inne sposoby finansowania inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Regionalny Program Operacyjny WŁ obejmuje dofinansowania skupione w poszczególnych obszarach ważnych dla mieszkańców. Jednym z nich jest ochrona środowiska (tzw. Oś priorytetowa V). To do niej zaliczono zagadnienie gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Konkursy na dotacje w tej dziedzinie mają wyznaczony główny cel, jakim jest zwiększenie odsetka ludności z dostępem do oczyszczalni ścieków.

Jednym z konkursów na dotacje jest poddziałanie V.3.2, którego pogłębiony opis znajduje się tutaj. Milionowe fundusze przeznaczone na jego cele pozwalają na dofinansowanie:

 • budowy oczyszczalni ścieków komunalnych
 • przebudowę istniejących oczyszczalni ścieków
 • budowę przydomowych oczyszczalni ścieków w terenach zabudowy rozproszonej
 • jako działania ściśle towarzyszące powyższym inwestycjom, możliwa jest budowa lub rozbudowa sieci wodociągowej, ujęć oraz zakup odpowiedniego sprzętu.

Co ważne, grono potencjalnych beneficjentów unijnych środków jest naprawdę szerokie i nie zamyka się wyłącznie do władz lokalnych. O dotacje starać się mogą:

 • jednostki samorządu terytorialnego, związki i stowarzyszenia jst
 • podmioty wykonujące zadania jednostek samorządu terytorialnego
 • spółki wodne
 • przedsiębiorcy

UWAGA

Już w piątek 27.07.2018 o godzinie 11:00 odbędzie się webinarium online, w trakcie którego grono ekspertów opisze zasady konkursu o dotacje, wskaże szereg porad dla przyszłych wnioskodawców i naświetli kluczowe kwestie, dzięki którym uzyskanie środków stanie się o wiele prostsze. Wszystkich zainteresowanych, w szczególności ww. potencjalnych beneficjentów serdecznie zapraszamy!

Zapisy na webinarium prowadzone są pod tym adresem.  <-- Chcesz otrzymać dotację? Zapisz się już dziś!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
 • rpo5
 • rpo6
 • rpo7

 

 

rpo8

 
Top