STARTUJCIE PO DOTACJE NA POMOC STARTUPOM!

Data publikacji: 20.07.2018 r.

startupy-1

STARTUJCIE PO DOTACJE NA POMOC STARTUPOM!

Czym są startupy? Kto im pomaga? Kto może otrzymać na ten cel olbrzymie dofinansowania? Przeczytajcie, jak w Łódzkiem wspiera się profesjonalizację usług biznesowych.

 

Pomysły warte miliony

Z łódzkiego podwórka: serwis do zamawiania jedzenia z dostawą, oferujący szeroką bazę lokali gastronomicznych, nowatorska gra video czy oprogramowanie do zarządzania firmą, klientami i fakturami.

O czym mowa? O startupach oczywiście! W ostatnich latach obserwujemy ich istny wysyp. Dla przypomnienia: startup ma wiele definicji, specjaliści spierają się w kwestii jego cech wyróżniających. Można zaryzykować, że są to przedsięwzięcia, których celem jest wprowadzenie na rynek produktu lub usługi, ale ich nowatorstwo obarczone jest… ryzykiem właśnie. Niektórzy, dość poetycko, twierdzą, że startup to coś więcej niż biznes, to chęć zmieniania świat.

Startupy są najczęściej testowane w warunkach rynkowych, celem znalezienia odpowiedniego dla nich modelu biznesowego. Mówiąc obrazowo, startupem nie jest nowa firma, której właściciel postanawia otworzyć osiedlowe warzywniaki. Takie sklepy istnieją od lat, wszystkie działają na prawie identycznych zasadach.

Jeśli jednak właściciel postanowi oprzeć biznes o dostarczanie warzyw dronem, po zakupie przez internetową aplikację – wtedy możemy mówić o startupie. Nie było wcześniej takiego przedsięwzięcia, nie wiadomo, jak odbierze je rynek i jakie metody prowadzenia firmy będą najskuteczniejsze.

 

Kto pomaga przyszłym milionerom?

Przykłady startupów kuszą, nie brakuje wszak studentów, którzy jeszcze przed otrzymaniem dyplomu sprzedali swoje innowacyjne mikrofiremki światowym gigantom za naprawdę wielkie sumy. Bardzo często takie przedsięwzięcia tworzą młodzi, ambitni ludzie. Są oni kreatywni, posiadają dużą wiedzę w konkretnej dziedzinie, pragną podbić rynek. Jednak często brakuje im funduszy na wdrożenie, znajomości mechanizmów rynkowych.

Dlatego też powstają instytucje, które biorą startupy pod swoją opiekę. Zapewniają poczatkującym przedsiębiorcom doradztwo fachowców w wielu dziedzinach, niejednokrotnie inwestują swoje środki w ich rozwój. Organizują szkolenia czy spotkania z inwestorami. Czasami istnieje możliwość eksperymentalnego prowadzenia małej działalności, bez obowiązkowych podatków i tym podobnych obarczeń.

Najczęściej takich „patronów” określamy mianem Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB). Co to właściwie jest? To podmioty oferujące usługi z zakresu wsparcia przedsiębiorczcości, które z zasady działają non-profit, czyli zarobione środki przeznaczają jedynie na swoją działalność. Zaliczyć można do nich, np. parki technologiczne, agencje rozwoju, inkubatory przedsiębiorczości, fundusze pożyczkowe czy centra innowacji.

 

Milionowe dotacje na akceleracje

Instytucje Otoczenia Biznesu pomagają startupom i firmom sektora MŚP (mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa). Ale istnieje także realna pomoc dla samych IOBów. Mogą one otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Do 20 sierpnia 2018 trwa kolejny nabór wniosków w konkursie o dotacje w ramach Poddziałania II.1.2 Profesjonalizacja usług biznesowych. Opis konkursu znajduje się tutaj.

Instytucje Otoczenia Biznesu oraz publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe z województwa łódzkiego mogą otrzymać nawet do 95% wartości projektu. Minimalna wartość każdego projektu to 200 tys zł. A w całej puli tej edycji konkursu czeka aż 21 mln zł!

Dotacje będą przyznawane na kreowanie i rozwój specjalistycznych usług (np. doradztwo, szkolenia, transfer wiedzy). Co ciekawe, od teraz pomoc może zostać pozyskana także w celu zapewnienia grantów finansowych, przyznawanych przez IOBy lub uczelnie swoim podopiecznym. Będą one pokrywały 100% wartości netto kosztów wynikających z biznesplanu!

 

Odpowiedzi na milion pytań

Jeżeli jesteście zainteresowani otrzymaniem dotacji, koniecznie złóżcie wniosek w trwającym konkursie. A jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej już 31 lipca 2018 w Łodzi odbędzie się spotkanie informacyjne. Przewidziano w nim sesję pytań i odpowiedzi, więc wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane przez specjalistów z Centrum Obsługi Przedsiębiorczości w Łodzi.

Informacje i zapisy (do 27 lipca) na spotkanie czekają na Was pod tym adresem. Zapraszamy chętnych na duże pieniądze!

 

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 

 
Top