Przyłbice i rogatywki na zamku w Uniejowie

Data publikacji: 29.06.2018 r.

 

uniejow-1

Przyłbice i rogatywki na zamku w Uniejowie

Szczęk oręża, cwałujące konie, kopie roztrzaskujące się o tarcze... Zaraz, zaraz, czy przenieśliśmy się w czasie na pola Grunwaldu? Nie! :-) Tak w najbliższą sobotę i niedzielę będzie wyglądał zamek w Uniejowie, na którym odbędzie się już XIV Turniej Rycerski. Nie możemy się nie pochwalić, że zamkowi dawną świetność przywróciły fundusze unijne z RPO WŁ na lata 2007-2013.

 

Jakie zatem atrakcje czekają na Was w tym roku? Jak turniej rycerski to oczywiście nie może zabraknąć rycerzy. Uniejowska Akademia Rycerska i jej goście zadbają o wysoki poziom widowiska. Możecie nam wierzyć, że oglądając zakutych w stal zbrojnych ręce sam Wam się będą składać do oklasków. Byliśmy w zeszłym roku więc wiemy co piszemy :-) Kolejna atrakcja, którą Wam polecamy to turniej łuczniczy. W tym roku mają być trzy konkurencje, zaś organizatorzy zapowiedzieli, że postarają się żeby były jak najciekawsze i nietypowe. Jeżeli jesteście ciekawi co wymyślili, musicie sprawdzić to sami, gdyż my nie piśniemy ani słówka.

Jak już zobaczycie rycerzy i łuczników, proponujemy Wam przenieść się do XIX i początków XX wieku. Pomoże Wam w tym wyjątkowa, gdyż odtwarzająca tylko formacje konne, grupa rekonstrukcyjna Xiążęca Drużyna, która zaprezentuje się w dwóch rolach. Najpierw jako 2 Pułk Ułanów Księstwa Warszawskiego z okresu wojen napoleońskich, a później jako 1. Pułk Szwoleżerów z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Będziecie mogli zatem z bliska podziwiać pieczołowicie odtworzone umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, z czasów kiedy kawaleria była elitą polskiego wojska. Widzieliśmy zdjęcia z innych imprez rekonstrukcyjnych - jest na co patrzeć.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na Was na podzamczu. Czeska grupa Vancos pokaże Wam wspaniałe, drapieżne ptaki w trakcie pokazu sokolniczego. Jak byli kilka lat temu, jeden z widzów w obronie czci małżonki musiał się ścigać z sokołem stepowym, więc i tym razem powinno być ciekawie :-) Oprócz tego będzie mogli przespacerować się po obozowisku rekonstruktorów, wziąć udział w warsztatach rzemiosła dawnego oraz podziwiać pokazy tańca dawnego w wykonaniu Stowarzyszenia "Dworzanie".

 

dinopark-2

 

A będąc w Uniejowie nie możecie przecież nie odwiedzić słynnych Term Uniejów, które również dofinansowaliśmy ramach RPO WŁ. Po tak intensywnym dniu dobrze jest wymoczyć się w ciepłych basenach :-) Przybywajcie zatem licznie do Uniejowa, czekamy na Was od 14 w sobotę i od 12 w niedzielę. Szczegółowy program znajdziecie na stronie Gminy Uniejów. Do zobaczenia!

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top