Webinarium pt. „Konkurencyjność przedsiębiorstw i ich pracowników”

Data publikacji: 27.06.2018 r.

webinarium-1

Webinarium pt. „Konkurencyjność przedsiębiorstw i ich pracowników”

26 czerwca br. odbyło się nasze webinarium na temat możliwości rozwijania kwalifikacji pracowników dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Poniżej zamieszczamy pytania od uczestników spotkania oraz odpowiedzi naszych ekspertów merytorycznych.

 

Pytanie 1:

Planuję w najbliższym czasie założenie własnej firmy i bardzo chciałabym skorzystać z tych środków na szkolenie z peelingu kwasami kosmetycznymi. Obawiam się jednak, że nie zdążę ze złożeniem wniosku. Do kiedy można składać te wnioski na bony?

 

metka

To zależy od danego projektu:
„Bon - apetyt na rozwój”, prowadzony przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., wnioski na bony można składać do końca roku;
„Strefa RozwoYou”, prowadzony przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., wnioski można składać do 28.06, zaś kolejny nabór jest zaplanowany na lipiec;
„Przepis na Rozwój”, prowadzony przez firmę HRP Group Sp. z o.o., nabory wniosków są organizowane średnio co 2 miesiące.

Ponadto już wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnych trzech projektów, które będą realizowane przez Krajowe Centrum Pracy Sp. z o.o., Łódzki Dom Biznesu Sp. z o.o. oraz HRP Group Sp. z o.o. Dzięki temu oferta bonów na usługi szkoleniowe, z których chcesz skorzystać będzie jeszcze bogatsza.

 

Pytanie 2:

W projekcie „Przepis na Rozwój” jest podział na bony krótko i długoterminowe, który nie występuje w dwóch pozostałych projektach. Co to znaczy?

 

metka

Bon rozwojowy krótkoterminowy to bon, który musisz wykorzystać w ciągu 2 miesięcy od momentu zgłoszenia przez Twoją firmę (lub firmę, w której pracujesz), ale nie później niż do 20-go dnia ostatniego miesiąca ważności. Brzmi to nieco skomplikowanie, więc podamy Ci przykład:
Dokonałeś zgłoszenia w dniu 05.06, czyli bon musisz wykorzystać do 20.08 oraz rozliczyć do dnia 25.08.
Z kolei bon rozwojowy długoterminowy to bon, który musisz wykorzystać najpóźniej do 31.10.2019 r. Ponadto musisz zacząć korzystać z wybranej usługi rozwojowej (szkolenia, doradztwa, studiów podyplomowych) w ciągu 20 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy wsparcia.

 

Pytanie 3:

Czy jest jakaś kolejność rozpatrywania tych wniosków na bony?

 

metka

Wnioski są rozpatrywane według kolejności zgłoszeń. Ponadto są oceniane zgodnie z kryteriami oceny określonymi w regulaminie danego projektu.

 

Pytanie 4:

Przeglądałem stronę ŁARR i jest tam takie hasło "przedsiębiorcy z branż i sektorów strategicznych"? O co chodzi?

 

metka

Są to firmy prowadzące działalność, czyli posiadające kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) wymieniony w dokumencie pt. "Wykaz Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Łódzkiego". Takim kodem może być np. PKD 13.20.A Produkcja tkanin bawełnianych, który wpisuje się specjalizację "Nowoczesny Przemysł Włókienniczy i mody (w tym wzornictwo) oraz różne określone dla niej nisze specjalizacyjne.

 

Pytanie 5:

Przeglądałem z ciekawości tę bazę usług i jest ich bardzo dużo. Czy każde szkolenie z bazy może być sfinansowane za pomocą bonów?

 

metka

Niestety nie każde. Tylko te usługi rozwojowe, w tym szkolenia, które posiadają status "Współfinansowane z EFS (Europejskiego Funduszu Społecznego)".

 

Pytanie 6:

Mówiliście Państwo o finansowaniu studiów podyplomowych. A czy studia dzienne albo zaoczne też mogą być finansowane?

 

metka

Niestety nie - studia stacjonarne, czyli właśnie dzienne, zaoczne lub wieczorowe nie mogą być dofinansowane.

 

Pytanie 7:

Te limity na szkolenia dla jednego pracownika to trochę mało - w naszej branży za dobre szkolenia trzeba zapłacić więcej. Czy mogę zatem wysłać pracownika na szkolenie, dopłacając różnicę z własnych pieniędzy?

 

metka

Tak, jest to możliwe. W takim przypadku jak Twój, wkład własny będzie po prostu większy niż w przykładach podawanych w trakcie webinarium.

 

Pytanie 8:

A czy można wydłużyć okres ważności takiego bonu?

 

metka

Niestety, nie można wydłużyć okresu ważności bonów. Szczegółowe informacje nt. okresu ważności bonów znajdziesz w regulaminach rekrutacji do poszczególnych projektów na poniższych stronach:
http://larr.pl/bony/
http://przepisnarozwoj.eu zakładka „Do pobrania”
https://strefarozwoju.lodz.pl/ zakładka „Dokumenty.

 

Pytanie 9:

A czego jeszcze, oprócz tych studiów dziennych, nie można finansować?

 

metka

Nie można finansować usługi typu e-learning, wstępnych i okresowych szkoleń z zakresu BHP, szkoleń okresowych służących do potwierdzenia kwalifikacji na danym stanowisku, rutynowych usług doradztwa podatkowego, regularnych usług prawniczych lub reklamowych.

 

Pytanie 10:

A jak to jest z VAT-em? My jesteśmy płatnikami VAT, czy dostaniemy zatem dotację od kwoty netto czy brutto?

 

metka

Jeżeli Twoja firma jest płatnikiem podatku VAT, wypłacona kwota dofinansowania będzie od kwoty netto usługi, na którą wykorzystasz bony.

 

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 

 
Top