Zwiększ swoje kwalifikacje!

Data publikacji: 15.06.2018 r.

 

zwieksz-swoje-kwalifikacje

Zwiększ swoje kwalifikacje!

„Edukacja jest najlepszą inwestycją” rzekł kiedyś słynny, starożytny filozof, ale jest to hasło nadal aktualne również dzisiaj. Nie wystarczy inwestować tylko w urządzenia, oprogramowanie czy też laboratoria, ale także w Was i Waszych pracowników. Tak się akurat składa, że w RPO WŁ 2014-2020 mamy na to pieniądze. I to bardzo duże bo w sumie aż 83,5 mln zł, dlatego opiszemy jak możecie z nich skorzystać.

 

Krok pierwszy - znalezienie instytucji udzielającej wsparcia

Obecnie na terenie naszego województwa są 3 instytucje udzielające wsparcia. Są to:

Każda z tych instytucji realizuje projekt finansowany ze środków RPO WŁ 2014-2020, w ramach którego przedsiębiorcy sektora MŚP z terenu województwa łódzkiego i pracownicy, mogą ubiegać się o dotację przy pomocy tzw. bonów rozwojowych. Czym są owe bony? Najprościej mówiąc są to kupony lub vouchery na zakup usług takich jak szkolenia, doradztwo, coaching, studia podyplomowe itp. Dzięki temu Wy jako pracownicy podniesiecie swoje kwalifikacje zawodowe, zaś Wasi pracodawcy (lub Ci z Was którzy prowadzą swoje własne firmy) zwiększą swoją konkurencyjność. Sytuacja typu "win-win" czyli wszyscy są zadowoleni. 

"A ile można dostać?" zapewne się teraz zastanawiacie. Dotacja może wynosić max. 80% kosztu zakupu ww. usług. Ważna informacja to taka, że w zależności od projektu, istnieją limity wsparcia wynoszące od 3000 zł do 7200 zł na jednego pracownika albo od 6000 zł aż do 360 000 zł w przypadku firmy.

Pamiętajcie także, że z bonów mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy z sektora MŚP i ich pracownicy, ale pewne grupy odbiorców będą preferowane w trakcie rekrutacji, czyli np.:

  • przedsiębiorcy z branż strategicznych, określonych w dokumencie "Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Łódzkiego",
  • przedsiębiorcy, którzy skorzystali z dofinansowań w ramach dz. 2.2 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER),
  • pracownicy powyżej 50 roku życia,
  • pracownicy o niskich kwalifikacjach.

Szczegółowej informacje nt. temat znajdziecie w regulaminach poszczególnych projektów, do których linki znajdują się powyżej. A w przypadku jakichkolwiek pytań czy też wątpliwości chwytajcie za telefon albo klawiaturę i kontaktujcie się z daną instytucją. Doradcy w nich pracujący na pewno Wam pomogą.

 

Krok drugi - rekrutacja

Zanim dostaniecie bony na wymarzone studia podyplomowe, musicie wziąć udział w rekrutacji do któregoś z trzech projektów. Żeby to zrobić najpierw musicie zarejestrować się w Bazie Usług Rozwojowych czyli w skrócie BUR. Wystarczy zrobić to tylko raz, korzystając z tego linku. Jak już jesteście zarejestrowani, kolejnym krokiem będzie rejestracja w systemie informatycznym HRP Group, ŁSSE lub ŁARR. Odhaczone? W takim razie czas na kolejny punkt czyli złożenie wniosku o bony. W ciągu 5 dni roboczych powinniście mieć informację o wyniku oceny Waszego wniosku. Zakładamy oczywiście, że jest on pozytywny więc teraz czas na podpisanie umowy umożliwiającej otrzymanie bonów. Teraz pozostało jeszcze wpłacenie wkładu własnego czyli tych min. 20% kosztu usługi, na którą chcecie przeznaczyć Wasze bony.

Przykład? Studia kosztują 6000 zł czyli równowartość 100 bonów. Dotacja to 80% a więc wkład własny wyniesie 1200 zł. Jasne? Jasne, że jasne, zatem już za chwileczkę, już za momencik...

 

Krok trzeci – idziemy na studia!

Bony przyznane, wkład własny wpłacony czyli możecie znowu poczuć jak to jest być studentem. Tylko nie dajcie się zbytnio ponieść wirowi studenckiego życia, bo musicie wziąć udział w przynajmniej 80% zajęć. Tak więc moi drodzy, trzeba się uczyć pilnie.

 

Słów kilka na koniec

O czym jeszcze powinniście pamiętać? Chociażby o tym, żeby wykorzystać bony w terminie, ponieważ mają one swój termin przydatności "do spożycia". Ponadto usługi, na które chcecie przeznaczyć bony muszą mieć status "współfinansowane z EFS" (EFS czyli Europejski Fundusz Społeczny finansujący właśnie tego typu przedsięwzięcia). No i najważniejsze - pamiętajcie o tym żeby mieć wszystkie dokumenty potrzebne do rozliczenia, m.in. dokument potwierdzający zakończenie udziału w usłudze (np. dyplom), rachunek lub fakturę za usługę, w której braliście udział.

Czy jesteście już gotowi żeby zwiększyć swoje kwalifikacje? Zatem do rejestracji w BUR przystąp i niech bony będą z Wami! A 26 czerwca od godz. 10.00 koniecznie oglądajcie nasze webinarium poświęcone bonom – wystarczy jeden KLIK.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top