Bony na innowacje

Data publikacji: 24.05.2018 r.

rpo1

Bony na innowacje

Jesteście przedsiębiorcami i macie pomysły na nowe produkty lub usługi, które pomogą Waszym firmom w dalszym rozwoju? Potrzebujecie jednak pomocy i fachowej wiedzy w ich opracowaniu i wprowadzeniu do oferty? Dobrze się składa, ponieważ mamy na ten cel do rozdysponowania ponad 20 mln zł! Już 30 maja rusza nabór wniosków, w ramach którego można otrzymać nawet 85% dofinansowania na prace badawczo-rozwojowe (inaczej prace B+R) w ramach tzw. "Bonu na innowacje". Co zatem trzeba zrobić żeby otrzymać dotację? Wyjaśnimy to Wam w kilku krokach.

 

rpo2

 

Zanim jednak to zrobimy powinniśmy zacząć od tego, czym są wspomniane prace badawczo-rozwojowe. Są to systematyczne działania naukowe, które mają na celu zdobywanie nowej wiedzy i wykorzystywanie jej do wytwarzania zupełnie nowych produktów, materiałów, metod produkcji i sposobów wykonywania usług. Dodatkowo do prac B+R zalicza się znaczne ulepszanie istniejących już rozwiązań, np. poprzez dodanie nowych właściwości.


Wyobraźcie sobie zatem działającą lokalnie, niewielką firmę produkującą fotele. Dostrzega ona potrzebę konsumentów w postaci braku foteli do rehabilitacji osób z porażeniem mózgowym. Przedsiębiorstwo postanawia opracować taki produkt, aby wyróżnić się wśród konkurencji na rynku. Zanim jednak wprowadzi nowy produkt do sprzedaży, potrzebne są badania, opracowanie prototypu, jego testowanie i doskonalenie. Firma znajduje jednostkę naukową i dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ 2014-2020) zleca jej przeprowadzenie prac B+R. Dzięki nim otrzymuje innowacyjny produkt i zaczyna go produkować. Konsumenci pozytywnie go odbierają, sprzedaż wzrasta, a przedsiębiorstwo rośnie w siłę, powiększa się i podbija nowe rynki zbytu. Inwestycja w prace badawczo-rozwojowe zwróciła się z nawiązką.

 

Najpierw pomysł…

Jeżeli chcecie być jak firma z naszego przykładu powinniście zacząć od pomysłu na nowy lub ulepszony produkt czy też usługę. Przykład? Załóżmy, że produkujecie środek chroniący drewno przed wchłanianiem wody. Zauważyliście jednak, że nikt na rynku europejskim nie wytwarza substancji, która chroniłaby drewno oraz inne powierzchnie, jak szkło czy metal, przed cieczami typu benzyna, olej, kwas. Wiecie także, że Wasi klienci byliby zainteresowani takim produktem. Potrzebujecie jednak kogoś, kto pomoże Wam w skomplikowanym procesie opracowania i wprowadzenia go do oferty. Zanim jednak zaczniecie poszukiwania, zapoznajcie się z wymogami jakie trzeba spełnić ubiegając się o dotację.

 

rpo3

 

Następnie dokumentacja konkursowa…

A więc przede wszystkim Regulamin konkursu, w którym znajdziecie informacje nt. zasad składania wniosków o dofinansowanie. Oprócz tego bardzo ważne są kryteria wyboru projektów, z których dowiecie się jak będzie oceniany Wasz wniosek. Jednym z nich jest pytanie, czy Wasz pomysł wpisuje się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Łódzkiego - więc koniecznie zapoznajcie się z ich wykazem. Z kolei z „Zasad kwalifikowania wydatków w ramach RPO WŁ 2014-2020” dowiecie się, jakie koszty będziecie mogli sfinansować. Nie zapomnijcie również o wzorze umowy o dofinansowanie.

 

A na końcu wniosek…

Uzbrojeni w tę wiedzę możecie szukać jednostki naukowej, która zrealizuje dla Was prace B+R. Wy macie pomysł, a naukowcy wiedzę, laboratoria i sprzęt, dzięki którym powstanie innowacyjny produkt. Będziecie oczywiście mogli uczestniczyć w pracach, aby opracowane rozwiązania były w jak największym stopniu dopasowane do potrzeb Waszej firmy. Co bardzo ważne, również wyniki prac badawczych, czyli nowy produkt, usługa, metoda produkcji, będą Waszą własnością.

Teraz wystarczy przygotować wniosek, złożyć go i czekać na wyniki oceny. Wzory dokumentów znajdziecie na stronie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. W przypadku pytań eksperci w Punkcie Konsultacyjnym są do Waszej dyspozycji w poniedziałki od 8.00 do 18.00 i od wtorku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 pod numerem telefonu 42 230 15 55/56, e-mail: info@cop.lodzkie.pl.

 

rpo4

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top