Najpiękniejsze stroje regionalne – tylko w Łowiczu!

Data publikacji: 22.09.2016 r.
Najpiękniejsze stroje regionalne – tylko w Łowiczu!

Łowicz to miasto, które rozwija własną kulturę lokalną. W Polsce, ale i na całym świecie znane są stroje łowickie, ich wzór jest wyjątkowy i urzekają swoim pięknem.

Od kilku lat w Łowiczu, w czasie hucznie obchodzonego Bożego Ciała, odbywa się Festiwal Księżaków. Jest on pełen występów różnych zespołów folklorystycznych, stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, a także warsztatów, gdzie można nauczyć się techniki wyrabiania lokalnych rękodzieł. Możemy także zwiedzać stragany i próbować produktów przygotowanych przez tutejsze gospodynie.

Podczas Festiwalu odbywa się konkurs, w którym nagrodą jest strój ludowy kobiecy oraz męski, dla Księżanki i Księżaka. Uwierzcie nam na słowo – ich przygotowanie nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego kunsztu pracy ze względu na wiele wspaniałych haftów i zdobień. A czy wiecie z jakich elementów składają się poszczególne stroje? Kobiecy tworzą między innymi:

  • kiecka ze stanem i zapaska, które są wykonane z czarnego aksamitu oraz wełnianej tkanej pasiastej tkaniny, zdobione np. aksamitką z haftem ręczno–maszynowym z cekinami i motywem kwiatów,
  • halka podwójna z koronką,
  • czerwone korale.

Natomiast strój Księżaka jest złożony m.in. z:

  • leibiku, zrobionego z fabrycznego czarnego sukna, które ma z tyłu czerwone obszycia na brzegach,
  • koszuli „bielonki”, która jest zdobiona haftem ręczno–maszynowym, z motywem kwiatów na stójce i mankietach,
  • butów z czarnej skóry.

Zresztą zobaczcie sami jak się prezentują obydwa stroje na zdjęciach:

http://www.lowiczturystyczny.eu/Stroj_lowicki,22.

Festiwal jest jednym z elementów promocji kultury lokalnej w ramach projektu „Folklor łowicki - wdrożenie i promocja marki regionalnej miasta Łowicza”, dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi w ramach RPO WŁ na lata 2007-2013. Dotacja została przeznaczona m. in. na stworzenie Systemu Identyfikacji Wizualnej znaku Marki Łowicz, w tym strony internetowej www.lowiczturystyczny.eu, będącej przewodnikiem po folklorze łowickim oraz turystyce na Ziemi Łowickiej. Sfinansowano także zakup i montaż tablic służących do informowania o wydarzeniach związanych z Marką Łowicz. Jednak największą popularnością oprócz Festiwalu Księżaków, szczególnie wśród turystów, cieszyły się warsztaty rękodzieła ludowego. W ich trakcie ludowi twórcy uczyli jak się wykonuje popularne gwiazdy, kodry i inne rodzaje łowickich wycinanek. Uczestnicy mogli także spróbować swoich sił w niełatwej sztuce haftu, rzeźbiarstwa i garncarstwa.

Zachęcamy wszystkich szanujących kultywowanie tradycji i kochających dobrą zabawę, aby wybrali się na Festiwal Księżaków. Pielęgnowanie zwyczajów i obrzędów, jakie są obecne w naszym regionie jest bardzo ważne, dzięki temu wzmacniamy poczucie własnych korzeni i rozwijamy dziedzictwo kulturowe regionu.

A na koniec zachęcamy Was, nie tylko do czytania naszego bloga J, ale także do obejrzenia pochodzących z archiwum Stevena Spielberga, udostępnionych Amerykańskiemu Muzeum Pamięci Holocaustu w Waszyngtonie, unikatowych filmów pokazujących jak dawniej wyglądał Łowicz:

Łowicz w latach 30-tych XX wieku.

Do następnego wpisu!

 
Top