Konstantynów – urokliwe miasto województwa łódzkiego

Data publikacji: 06.09.2016 r.
Konstantynów – urokliwe miasto województwa łódzkiego

Zrewitalizowany rynek, nowa plaża, nowe kajaki i rowery wodne oraz przystań dla nich, skatepark – wszystko dzięki funduszom unijnym. A gdzie? Otóż w Konstantynowie Łódzkim!

Dzięki środkom z działania 6.1 RPO WŁ na lata 2007-2013 zrealizowano projekt „Rewitalizacja centrum Konstantynowa Łódzkiego”, które dzięki temu odzyskało swój urok. Na czterech skwerach, tworzących plac Kościuszki, zrekultywowano zieleń, pojawiły się nowe klomby, ławki, oświetlenie, wyremontowane chodniki. To jednak nie wszystko ponieważ skwery zyskały nowe funkcje. Na jednym z nich powstał plac zabaw dla dzieciaków, również tych niepełnosprawnych. Dodatkową atrakcją jest stojący na nim zabytkowy wagon tramwajowy typu 2N2. Dawniej był to wagon techniczny MPK w Łodzi. Ciekawostką jest, że w 1910 r. właśnie na rynku znajdował się ostatni przystanek linii tramwajowej biegnącej z Łodzi. Kolejny skwer został dostosowany do organizacji wszelakich imprez plenerowych, a w zimie znajduje się na nim lodowisko. Z kolei ten przed Urzędem Miasta zdobią fontanny oraz zegar słoneczny, stanowiące letnią atrakcję dla mieszkańców. Nie zapomniano również o pomniku patrona placu, który został odnowiony. Inwestycja sprawiła, że plac ożył i wypiękniał a miasto zyskało dobrze zagospodarowaną przestrzeń.

Dla miłośników zwiedzania pomników i różnych obiektów architektonicznych, interesujące będzie na pewno zobaczenie pomnika Bohaterów II Wojny Światowej, a także tablicy, która przypomina osobom zamieszkującym Konstantynów oraz ludziom zwiedzającym miasto o zamordowanych w czasie wojny mieszkańcach.

Bardzo ciekawą historię kryje Pomnik Pamięci Lotników Amerykańskich. To nad Konstantynowem (najpewniej w wyniku tragicznej pomyłki), 15 marca 1945 r. został zestrzelony, przez poderwane z Lublinka sowieckie myśliwce, amerykański bombowiec B-24 „Liberator” z 453 grupy bombowej 8 Armii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Samolot rozbił się a dwóch członków załogi zginęło. Na ich cześć powstał pomnik wraz z tablicą pamiątkową.

Konstantynów Łódzki to również miejsce, w którym można odpocząć od wielkiego miasta. W ramach projektu „Poprawa infrastruktury rekreacyjnej w Konstantynowie Łódzkim” sfinansowanego ze środków RPO WŁ na lata 2007-2013, przebudowano popularny nie tylko wśród mieszkańców Ośrodek Wypoczynkowy nad Stawem. Dzięki temu możliwe było oczyszczenie i pogłębienie stawów oraz budowa i wyposażenie nowej przystani dla kajaków i rowerów wodnych. Jednak najważniejszym elementem inwestycji było powstanie nowej plaży, niedaleko której znajduje się altana z grillem, plac zabaw dla dzieci oraz park linowy. Miłośnicy siatkówki plażowej mogą zagrać na dwóch, specjalnie przeznaczonych do tego celu boiskach. Z kolei Ci, którzy wolą bardziej ekstremalne sporty, mogą poszaleć w skateparku. Do dyspozycji jest także pole namiotowe oraz 22 miejsca noclegowe.

Konstantynów Łódzki to miasto, dzięki któremu możemy wrócić do dawnych, historycznych wydarzeń, o których powinniśmy pamiętać z powodu naszego pochodzenia i postawy patriotycznej. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wyruszyć do tego urokliwego miasta na wycieczkę.

 
Top