Webinarium pt. „Rozpoczęcie działalności gospodarczej” 31.08.2016 r. Pytania i odpowiedzi

Data publikacji: 02.09.2016 r.
Webinarium pt. „Rozpoczęcie działalności gospodarczej” 31.08.2016 r. Pytania i odpowiedzi

W związku z piątym już webinarium, które odbyło się 31 sierpnia br., prezentujemy poniżej pierwszą część pytań uczestników spotkania oraz odpowiedzi naszych ekspertów merytorycznych.

W dniu jutrzejszym opublikujemy pozostałą część odpowiedzi – zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga.

Pytanie: Słyszałam już o tych dotacjach na rozpoczęcie działalności, jednak w internecie jest tyle informacji, że nie umiem się wśród nich poruszać. Gdzie mogę znaleźć interesujące treści na ten temat? Chodzi mi głównie o to, gdzie się zgłosić, żeby taką dotację otrzymać.

Odpowiedź: Listę wszystkich instytucji, które będą udzielać dotacji na rozpoczęcie działalności w  ramach RPO WŁ na lata 2014–2020 znajdziesz na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi pod tym adresem: http://wuplodz.praca.gov.pl/web/rpo–wl/wez–udzial–w–projekcie.
W najbliższym czasie będą także organizowane bezpłatne spotkania informacyjne „Środa z Funduszami dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą". Więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://wuplodz.praca.gov.pl/web/rpo–wl/–/3335816–spotkanie–informacyjne–pn–sroda–z–funduszami–dla–osob–zamierzajacych–rozpoczac–dzialalnosc–gospodarcza–.

Serdecznie zapraszamy!

Pytanie: Jaki należy mieć wkład własny, aby dostać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Odpowiedź: Wkład własny nie jest obowiązkowy, choć przy dużych projektach dobrze go wykazać, aby wyjaśnić zasadność realizacji projektu.

Jako duży projekt należy rozumieć inwestycję (sprzęt, wyposażenie itp.) niezbędną do rozpoczęcia działalności, której wartość przekracza maksymalną wartość dotacji (ok. 23 tys. zł). W takim przypadku musisz mieć wkład własny, żeby zrealizować inwestycję i założyć firmę.

Pytanie: Gdzie teraz można uzyskać informacje o aktualnych konkursach?

Odpowiedź: Jeżeli chodzi Ci o dotację na rozpoczęcie działalności to listę instytucji, które udzielają wsparcia na ten cel znajdziesz na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi pod tym adresem:

http://wuplodz.praca.gov.pl/web/rpo–wl/wez–udzial–w–projekcie. Jednak, jeżeli masz już firmę i  chciałbyś ją rozwijać z wykorzystaniem środków unijnych, to informacji o aktualnych konkursach powinieneś szukać na stronie naszego RPO:

http://www.rpo.lodzkie.pl/skorzystaj–z–programu/zobacz–ogloszenia–i–wyniki–naborow–wnioskow

i stronie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, które zajmuje się dotacjami właśnie dla przedsiębiorstw:

http://www.cop.lodzkie.pl/zobacz–ogloszenia–i–wyniki–naborow–wnioskow.

Pytanie: Jakie elementy musi zawierać dobry biznes–plan?

Odpowiedź: Generalnie powinien zawierać szczegółowy opis pomysłu na biznes, analizę rynku (popyt, konkurencja, możliwe przychody), analizę klientów, analizę SWOT oraz zestawienie wydatków. Szczegółowe informacje na temat wymaganych pozycji znajdziesz w dokumentacji konkursowej tj. regulaminie danego projektu.

Pytanie: Jak można uzyskać kontakt do gości i prowadzącego?

Odpowiedź: Zapis z webinarium będzie udostępniony na naszym kanale YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCJvtzYjKGdPrjjtSYoyIfPg/videos), gdzie znajdują się również zapisy innych webinarów.

Pytanie: Czy będzie również nabór adresowany do osób poniżej 30 roku życia?

Odpowiedź: Tego typu wsparcie udzielane jest przez PUP (o ile posiadają środki). Ponadto w  przyszłym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi wybierze kolejne instytucje, które będą udzielać dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Pytanie: Wiek liczy się z rocznika? Czy liczy się sama data urodzin?

Odpowiedź: Trzeba mieć skończone 29 lat, liczy się data urodzin.

Pytanie: Jak zatrudnić się w roli szkoleniowca–eksperta? Jestem trenerem biznesu.

Odpowiedź: Trzeba zgłosić się do instytucji realizującej projekty, które prowadzą rekrutację na trenerów.

Pytanie: A jaki % uczestników, tak średnio, dostaje wsparcie?

Odpowiedź: Zależy to od danego projektu. Każda instytucja indywidualnie określa liczbę uczestników projektu i liczbę osób, które otrzymają wsparcie finansowe. Szczegóły znajdują się zawsze w regulaminie danego projektu.

 
Top