Arboretum w Rogowie warte odwiedzenia

Data publikacji: 10.08.2016 r.
Arboretum w Rogowie warte odwiedzenia

Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mieszczące się w Rogowie (powiat brzeziński) to kompleks skupiający najróżniejsze rośliny. Park leśny działa od 1923 roku. Na pewno każda osoba pochodząca z regionu łódzkiego chociażby ze słyszenia kojarzy to miejsce. Warto pojechać tam w wolny dzień, by cieszyć się bogactwami natury.

Arboretum w Rogowie należy do miejsc, które korzysta z dofinansowania ze środków europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakład Doświadczalny w Rogowie realizuje projekt „Utworzenie Ogrodu Ginących Roślin Świata w  Arboretum SGGW w Rogowie”. Dzięki temu możemy podziwiać jeszcze więcej gatunków flory.

W tym miejscu znajduje się gama różnorodnych drzew i krzewów, które cieszą oko każdego z nas. Są tu liczne kolekcje botaniczne, np. szklarniowe, roślin drzewiastych czy powierzchnie doświadczalne. Możemy również zobaczyć kolekcje roślin tropikalnych. Są to w głównej mierze zbiory pochodzące ze strefy subtropikalnej. Oznacza to, że ten rodzaj flory nie dałby rady utrzymać się w gruncie. Rośliny tropikalne można oglądać w sezonie letnim, w  miesiącach maj–wrzesień. Należą do nich sosny np. sosna Montezumy, a także magnolia wielkokwiatowa czy dąb korkowy. Najmniejszym działem ogrodu jest Alpinarium. Jest tutaj około 900 gatunków, a także odmian roślin, które swój początek miały w górach położonych w różnych zakątkach świata. Można w tym obszarze Arboretum zobaczyć między innymi srebrzyste jodły kalifornijskie, różowe, czerwone, białe i żółte grzebienie, zimozielone gatunki bambusów, irysy, prymule. Do nowych kolekcji Alpinarium należy torfowisko wysokie składające się ze zbioru licznych krzewów czy bylin. Są tam rośliny torfowiskowe, takie jak modrzewnica pospolita, wierzba borówkolistna, płaty mchów torfowców i wiele innych. Oprócz tego w Alpinarium mieści się staw z wyspą, skalniaki oraz strumyki. Przechadzając się po parku dostrzeżemy też kaczki krzyżówki lub zaskrońce.

W Arboretum prowadzona jest również działalność edukacyjna. Jeśli ktoś interesuje się kwestiami związanymi z botaniką, na pewno znajdzie coś dla siebie. Pracownicy udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące wymagań siedliskowych roślin, sposobu ich pielęgnacji czy ochrony. Możliwe jest także uzyskanie specjalnych folderów i informatorów, w których przedstawione są wskazówki i objaśnienia.

Arboretum w Rogowie można oglądać indywidualnie lub zarezerwować wycieczkę z  przewodnikiem. Wybierając tę drugą opcję możemy liczyć na nowy zastrzyk wiedzy. Przewodnik dostosowuje treść przedstawianych informacji do wieku osób zwiedzających park, a także do chęci zdobywania przez nich wiedzy dotyczącej tej dziedziny.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

 
Top