Aktywna Dolina Rzeki Warty część 2

Data publikacji: 04.08.2016 r.
Aktywna Dolina Rzeki Warty część 2

Poprzednio jedynie delikatnie oprowadziliśmy Was po atrakcjach jakie czekają na aktywnych w Dolinie Rzeki Warty.

Przypomnijmy, że Obszar Funkcjonalny Aktywna Dolina Rzeki Warty, skupia w sobie cztery najważniejsze obszary tematyczne:

- szlak patriotyczny „Przyłbice i rogatywki”,

- szlak kulturowo-historyczny „3 kultury/3 religie”,

- szlak kultury poprzemysłowej regionu „Para buch…”,

- szlak sportowy „Sportowi w Naturze”.

Ci z Was, którzy wolą raczej historię współczesną, powinni zainteresować się bunkrami z okresu II wojny światowej, znajdującymi się niedaleko Strońska. Jest ich 7, w tym 4 zachowane w dobrym stanie. Stanowiły one część głównej linii obrony Armii Łódź w 1939 r.

Skoro wspominamy o kampanii wrześniowej to nie możemy pominąć wspaniałego widowiska historycznego, jakim jest inscenizacja walk obronnych nad Wartą, które miały miejsce 4-5 września 1939 r. Jest to jedno z największych wydarzeń tego typu w Polsce – w zeszłym roku wzięło w nim udział blisko 200 rekonstruktorów, których zmagania podziwiało kilka tysięcy osób. Nawet na zdjęciach robi wrażenie!

3 kultury i 3 religie

Wielokulturowość od wieków była stałym elementem regionu doliny rzeki Warty. Oczywiście historia zupełnie zmieniła strukturę ludności, jednak ślady kultury niemieckiej, czy też żydowskiej możemy zauważyć w wielu zabytkach.

W Zduńskiej Woli należą do nich kościół ewangelicko-augsburski, który powstał w latach 60-tych XIX w. oraz jeden z największych cmentarzy żydowskich jakie przetrwały do naszych czasów – ma prawie 3 tys. macew. Inny cmentarz żydowski – tym razem w Sieradzu jest, obok krakowskiego i warszawskiego, jednym z najstarszych w Polsce.

Będąc w Sieradzu koniecznie zobaczcie majestatyczny kościół farny p.w. Wszystkich Świętych. Powstał on w roku 1370, za czasów panowania króla, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Z zewnątrz prezentuje styl gotycki, wewnątrz natomiast dominuje wystrój barokowy i rokokowy. Ciekawostkę stanowi widok na Sieradz oraz na zamek z roku 1751… namalowany w rogu obrazu Matki Boskiej Szkaplerznej.

A jeżeli będziecie w okolicy wspomnianego wcześniej Strońska, warto obejrzeć kościół romański z przełomu XII i XIII w. pod intrygującym wezwaniem św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic. Wewnątrz znajduje się ciekawa płaskorzeźba przedstawiająca dwugłowego, skrzydlatego smoka, pożerającego ptaka.

Jeśli skorzystacie z naszych propozycji, albo macie własne – koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami na naszym profilu Facebookowym. Do zobaczenia nad Wartą, bo naprawdę warto!

 
Top