Aktywna Dolina Rzeki Warty - część 1

Data publikacji: 02.08.2016 r.
Aktywna Dolina Rzeki Warty - część 1

Byliście ostatnio w okolicach rzeki Warty? Nie? To dobrze się składa, bo mamy dla Was wakacyjne propozycje nie do odrzucenia :-) Będą lokomotywy, będą przyłbice i rogatywki, znajdzie się również coś dla miłośników zabytków architektury. Wszystko dzięki przedsięwzięciu Aktywna Dolina Rzeki Warty.


Jest to wspólna inicjatywa Sieradza, Zduńskiej Woli, gminy Zapolice, Powiatu Sieradzkiego oraz Zduńskowolskiego, której celem ma być rozwój turystyki (szczególnie tej aktywnej) obszaru doliny Warty. Efektem jest opracowanie koncepcji szlaków turystycznych, które mogłyby stać się wizytówką regionu. Na razie samorządy są na etapie ubiegania się o dofinansowanie z RPO WŁ na lata 2014-2020, ale my już teraz wybraliśmy dla Was atrakcje warte zobaczenia.

Para buch...

Zwiedzanie Doliny Warty proponujemy zacząć od Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach. Aby połączyć nowe ze starym, możecie dojechać do Zduńskiej Woli nowoczesnym składem ŁKA. A co Was czeka na miejscu?
Między innymi jedyny w Polsce egzemplarz (ze 100 niegdyś zakupionych) amerykańskiego parowozu towarowego Ty246-22, zwanych także „Trumanami” lub „Amerykanami”. Kolejnym eksponatem jest wyprodukowany w latach 20-tych Tr21-53, uznawany swego czasu za najlepszy parowóz manewrowy w Europie. Wrażenie robią również pięknie odrestaurowane, powojenne lokomotywy Ty43-1 (74) oraz wyprodukowana w Chrzanowie - Ty45-39. Ogółem na terenie skansenu znajduje się 14 parowozów, wagony osobowe i towarowe a także… przedwojenny wagonik wożący turystów na Gubałówkę.
Pamiętajcie tylko, żeby wcześniej umówić się z osobą opiekującą się skansenem pod numerem telefonu 537 04 39 19. Możecie także odwiedzić stronę internetową skansenu oraz polubić profil na Facebooku.

Przyłbice i rogatywki

Jeżeli wolicie klimaty bardziej historyczno – militarne, to mamy dla Was ciekawe propozycje. Zacznijmy od czegoś dla fanów średniowiecznego rycerstwa.
Na początku sierpnia (6-7.VIII) odbędzie się impreza „W grodzie Mściwoja – Strońsko na osi czasu” nawiązująca do średniowiecznych tradycji ziemi sieradzkiej. Będziecie zatem mogli obejrzeć turniej rycerski, a także zwiedzić średniowieczne obozowisko – szykuje się dobra zabawa! :-). Zresztą sami zobaczcie na zdjęcia z poprzednich lat na stronie Bractwa Rycerskiego „Złoty Krzyż”.

 
Top