Wskakuj na rower, czyli o wyższości jednośladów

Data publikacji: 21.07.2016 r.
Wskakuj na rower, czyli o wyższości jednośladów

Przyjazny dla środowiska, zdrowia i… portfela. Lato w pełni, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić środek transportu. Tym bardziej, że od 1 lipca instytucje mogą składać wnioski w ramach konkursu Transport Multimodalny. Co to oznacza? Mieszkańcy i turyści będą mogli szybciej i wygodniej podróżować po województwie za pomocą różnych środków transportu.

Na myśl o  porzuceniu auta i pedałowaniu przez kilka kilometrów odczuwacie co najmniej niechęć? To dobrze trafiliście – w kilku kolejnych akapitach przekonamy Wam, że rower jest świetną alternatywą dla samochodu. Do rzeczy.

1. Lepsze zdrowie

Podczas jazdy na rowerze pracują łydki, uda, pośladki i mięśnie… brzucha. Co więcej, gdy jedziesz pod górkę uaktywniają się także ręce i klatka piersiowa. Nie wspominając o liczbie spalonych kalorii. W godzinę możemy spalić ich ok. 500. Plus lepsze funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego. Brzmi nieźle.

2. Hormony szczęścia

Euforia po przebiegnięciu 10 km, meczu piłki nożnej czy właśnie wycieczce rower. Kto tego nie zna? Aktywność fizyczna wspomaga wydzielanie endorfin, które są odpowiedzialne za błogi nastrój. Przez swoje właściwości jest nazywana nawet wewnętrzną morfiną. Masz za sobą ciężki dzień w pracy? Wskakuj na rower!

3. Ochrona środowiska i więcej… czasu

Prosta zależność – podczas jazdy rowerem nie produkujemy spalin i omijamy korki. Zanieczyszczenie powietrza to problem, z którym boryka się większość dużych miast. Wdychanie spalin samochodowych może w skrajnych przypadkach prowadzić do chorób układu oddechowego i układu krążenia.

4. Więcej pieniędzy w portfelu

Do kosztów paliwa dochodzi jeszcze ubezpieczenie, naprawy, parkowanie… i robi się z tego całkiem pokaźna sumka. Tymczasem drobne naprawy w rowerze możesz zrobić sam, a za miejsce parkingowe może służyć dowolna przestrzeń z miejsce na przypięcie jednośladu. Jak pokazują statystyki zakup samochodu to dopiero początek – koszty posiadania samochodu sięgają średnio ponad 12 tys. zł! Miesięcznie rowerzyście zostanie w portfelu nawet tysiąc złotych więcej!

5. Więcej wrażeń

Nikogo nie trzeba przekonywać, że świat znad rowerowej kierownicy jest po prostu ciekawszy i bardziej dostępny. Ukryte ścieżki, urokliwe zakątki, do których nie sposób dojechać autem są na wyciągnięcie ręki. Województwo jest zbyt duże by przejechać je na rowerze? Z pomocą przychodzi Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Wagony są dostosowane do wygodnego przewożenia rowerów, więc ten argument odpada.

Fundusze Europejskie wspierają alternatywne środki transportu. Dzięki dotacjom w ramach Działanie III.4 Transport kolejowy RPO WŁ na lata 2014-2020, powstanie np. więcej parkingów oraz stojaków rowerowych. Przypominamy, że nabór wniosków będzie trwał od 1 do 8 lipca bieżącego roku. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w opisie konkursu. Jak wspieramy środowisko opowiada również nasz spot telewizyjny:

 

 

 
Top