7 zalet prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czyli dlaczego warto spróbować

Data publikacji: 05.05.2016 r.
5-05-2016

Fundusze Europejskie mogą pomóc indywidualnym osobom w realizacji nowych, obiecujących biznesowo pomysłów, które przekształcą się z czasem w stabilne źródła dochodu. Blisko 4 tys. osób w województwie łódzkim ma szansę na wsparcie na założenie swojej firmy w ramach różnych programów realizowanych z RPO WŁ 2014 – 2020. Być może te pieniądze czekają właśnie na Ciebie - zastanówmy się więc, jakie korzyści może przynieść uruchomienie własnej działalności.

Zaleta pierwsza -

- oczywista i kluczowa – zakładając własną działalność możesz liczyć na poprawę sytuacji finansowej, gdy Twój biznes zacznie dobrze prosperować.

Zaleta druga –

- równie ważna jak pierwsza, jednak zazwyczaj doceniana dopiero po pewnym czasie prowadzenia firmy – stajesz się panią/panem własnego czasu. Samodzielnie ustalasz czas pracy i terminy urlopów.

Zaleta trzecia -

- jako przedsiębiorcę ominie cię monotonia etatowej pracy, nowe wyzwania każdego dnia masz gwarantowane. Będą wzloty i upadki, będą dni lepsze i gorsze, ale żaden nie będzie taki sam!

Zaleta czwarta 

- mała firma, jest elastyczna. Szybko i samodzielnie możesz podejmować decyzje, redukować koszty, zmienić formę opodatkowania i wdrażać nowe pomysły reagując na potrzeby rynku. Nikt Cię nie krytykuje i nie ocenia. Twoje pomysły weryfikuje rynek – jeśli klienci będą zadowoleni, Twoja firma będzie się rozwijać.

Zaleta piąta –

- koszty prowadzenia działalności możesz odpisać od podatku. Na przykład decydując o tym, że siedziba firmy znajdzie się w Twoim domu, możesz liczyć na odpisanie części opłat od podatku. Pamiętaj też o tym, że młodzi przedsiębiorcy płacą niższe skład ZUS. I to przez dwa lata. Przez ten czas nabierzesz biznesowego doświadczenia, a Twoja firma rozpędu. Również finansowego.

Zaleta szósta –

- masz szansę wreszcie robić to, co lubisz - najlepsze biznesy są inspirowane naszymi pasjami. Dobrze idzie Ci układanie kwiatów? Pomyśl o małej kwiaciarni. A może pieczesz świetne ciasta, więc dlaczego nie założyć firmy cateringowej? Kochasz majsterkowanie – spróbuj przekuć je w mały biznes. Wszystko zależy od Ciebie.

Zaleta siódma –

- kształtujesz własny los, decydujesz o swojej drodze życiowej – badania pokazują, że pracując na swój rachunek, masz znacznie większe szanse samorealizacji i wiążącego się z nią poczucia satysfakcji, szczęścia i spełnienia zawodowego. O wsparcie finansowe mogą się starać wszyscy. Jednak niektóre grupy społeczne są szczególnie uprzywilejowane, np. kobiety, niepełnosprawni czy osoby 50+.

Własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie, ale podejmowanie wyzwań popłaca. W końcu, kto nie gra, ten nie wygrywa. Polacy najwyraźniej lubią wyzwania, bo według informacji GUS w naszym kraju istnieje już blisko 2 mln małych przedsiębiorstw. Warto do nich dołączyć, zwłaszcza teraz, kiedy Fundusze Europejskie pozwalają sfinansować uruchomienie własnej firmy dzięki bezzwrotnej dotacji! Wsparcie na ten cel przewidziane jest m.in. w ramach Poddziałania VIII.3.1 "Wsparcie przedsiębiorczości w formach bezzwrotnych" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Dofinansowanie z Poddziałania VIII.3.1 - konkretnie: dla kogo i na co?

O dotację będą mogły ubiegać się osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, które planują założyć firmę tj.:

· osoby po 50 roku życia,

· osoby długotrwale bezrobotne czyli pozostające bezrobotne nieprzerwanie przez ponad 12 m-cy,

· kobiety,

· osoby z niepełnosprawnościami (potwierdzonymi orzeczeniem),

· osoby o niskich kwalifikacjach czyli z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym ogólnokształcącym lub zawodowym oraz zasadniczym zawodowym.

Do Waszej dyspozycji będą dwa rodzaje wsparcia:

· jednorazowa dotacja na uruchomienie działalności gospodarczej w wysokości ok. 23 tys. zł. Będziecie ją mogli przeznaczyć na wydatki inwestycyjne, konieczne do uruchomienia firmy np. zakup sprzętu i wyposażenia, towary handlowe, prace remontowe i budowlane.

· finansowe wsparcie pomostowe w wysokości ok. 1750 zł. Z tych środków będziecie mogli opłacić koszty związane z prowadzeniem firmy np. składki na ubezpieczenia społeczne
i zdrowotne czy też czynsz za lokal. Z tej formy pomoc będziecie mogli korzystać aż przez 12 miesięcy.

Ponadto ubiegając się o te środki zostaniecie przeszkoleni z zasad prowadzenia firmy. Uzyskacie także pomoc w przygotowaniu biznesplanu oraz pozostałych dokumentów.

Jeśli powyższe informacje brzmią dla Was zachęcająco, to zapraszamy po więcej szczegółów na stronę Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi (www.rpo.wup.lodz.pl), gdzie już niedługo znajdziecie dane teleadresowe instytucji, które będą udzielały wsparcia.

Pamiętajcie także, żeby przeczytać nasz przyszłotygodniowy wpis blogowy poświęcony właśnie dotacjom na założenie firmy!

 
Top