Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. – powiat opoczyński

Data publikacji: 17.06.2021 r.

BLOG NAGLOWEK 10 06 2021opoczno
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat opoczyński

 

Gdy myślimy Opoczno, pierwszym skojarzeniem z miastem najczęściej są znane w całej Polsce płytki ceramiczne. Postrzeganie Opoczna i okolic wyłącznie przez pryzmat tego produktu jest jednak niesprawiedliwe. Region opoczyński ma bowiem do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. W niniejszym tekście przybliżamy kilka z nich.

Zamek Kazimierza Wielkiego

Najwspanialszym zabytkiem Opoczna jest zamek Kazimierza Wielkiego, stanowiący obecnie siedzibę Muzeum Regionalnego. Budowla była świadkiem tworzenia się wielkiej historii. Powstała w XIV wieku i gościła Kazimierza Wielkiego w trakcie jego podróży przez kraj. Wedle historycznych pogłosek były to dla króla bardzo przyjemne wojaże. W Opocznie miała bowiem mieszkać jego nałożnica o imieniu Esterka, której dom połączony był z zamkiem króla podziemnymi tunelami. 

Obecnie w Muzeum Regionalnym na odwiedzających oczekują między innymi wystawa przypominającą początki powstawania Opoczna, dawne fotografie, eksponaty z okresu II wojny światowej, rzeźby ludowe regionu opoczyńskiego, rekonstrukcja wnętrza opoczyńskiej chałupy, czy też opoczyński strój ludowy.

Geopark w Sławnie

Doskonałą opcją na spędzenie wolnego dnia są również odwiedziny Geoparku w Sławnie, który powstał w sąsiedztwie kamieniołomu w Owadowie-Brzezinkach. Przed kilkoma laty w kamieniołomie tym odkryto m. in. szczątki pierwszego odkrytego w Polsce pterozaura (latającego gada), bardzo liczne okazy ryb – zarówno chrzęstnoszkieletowych jak i promieniopłetwych – a także liczne okazy nowych dla nauki gatunków skrzypłoczy.

Powstanie Geoparku było możliwe dzięki realizacji projektu „Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w gminie Sławno”. Inwestycja pochłonęła blisko 10 milionów złotych, z czego ponad 6,5 miliona pokryła dotacja z Funduszy Europejskich.

Zalew w Miedznej Murowanej

Pogoda, która wiosną długo nas nie rozpieszczała, wreszcie stała się iście wakacyjna. Aby schłodzić nasze zgrzane ciała, wcale nie trzeba jechać nad morze. Wspaniałą alternatywą dla Bałtyku może być dzień nad zalewem w Miedznej Murowanej. Zwłaszcza że obszar zalewu w ostatnich latach wyładniał. W ramach projektu „Zagospodarowanie brzegów zalewu w Miedznej Murowanej atrakcją turystyczną Gminy Żarnów” wykonane zostały między innymi budynek obsługi bazy turystycznej, siłownia zewnętrzna, drewniane molo, ścieżka pieszo-rowerowa, czy też boisko do siatkówki plażowej.

Inwestycja przeprowadzona nad położonym w powiecie opoczyńskim zalewem pochłonęła ponad 5,5 miliona złotych. Blisko 3,5 miliona tej kwoty pokryła dotacja z Funduszy Europejskich.  

 

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
 
Top