Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat brzeziński 

Data publikacji: 06.05.2021 r.

BLOG 29 04 2021 turystyka brzezinski
Turystyka w województwie łódzkim w 2021 r. - powiat brzeziński 

 

Brzeziny są miastem na prawach powiatu, położonym 30 kilometrów na wschód od Łodzi. Powiat, którego siedzibą jest miejscowość, ma charakter rolniczy – jedynie w Brzezinach znajdują się niewielkie przedsiębiorstwa. Mimo niewielkiego obszaru – powiat stanowi niecałe 2 procent powierzchni województwa łódzkiego – w brzezińskiej okolicy można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Jakie to miejsca? Tego dowiecie się dzięki lekturze niniejszego tekstu.

 

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Ponieważ zbliża się lato, coraz chętnie będziemy wybierać rekreację na świeżym powietrzu. Świetną opcją na letnią weekendową wycieczkę z całą pewnością okaże się Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Park zlokalizowany jest na terenie dwóch miast – Brzezin i Łodzi, a także pięciu gmin – Brzeziny, Dmosin, Nowosolna, Stryków i Zgierz. Cel istnienia PKWŁ to ochrona unikalnych na obszarze Polski Środkowej wyżynnych krajobrazów, występujących w strefie krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Na terenie Parku, w gminie Brzeziny, znajduje się rezerwat przyrody Parowy Janinowskie, który obejmuje część największego w Polsce środkowej lasu bukowego. Parowy powstałych w wyniku erozji spowodowanej działalnością rolniczą.  Na ich dnie zaobserwować można głazy narzutowe o obwodzie ponad 4 metrów.

Arboretum SGGW w Rogowie

Fantastycznym wyborem dla sympatyków przyrody będą również odwiedziny Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie, 15 kilometrów od Brzezin. Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny, czyli takie miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy, ale też inne rośliny. Rogowski ogród  gości mnóstwo roślin z całego świata. Wiele z nich to niezwykle cenne i wymierające okazy, między innymi miłek wiosenny i zimowit okazały. Dzięki bogactwu istniejących gatunków arboretum w Rogowie należy do najcenniejszych miejsc tego typu w Europie. Więcej informacji na temat ogrodu znajdziecie pod adresem http://arboretum.sggw.pl/

Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach

Niezwykle interesującym obiektem turystycznym jest Żywy Skansen w Nagawkach. Dzięki działaniom lokalnej społeczności w dolinie rzeki Mrogi powstało miejsce, które zabiera swoich gości w podróż do przeszłości. W Nagawkach można obcować z przyrodą i podziwiać dawną wiejską zabudowę, czyli generalnie rzecz biorąc, odpoczywać. Ale nie tylko! Oferta skansenu obejmuje bowiem również organizację spotkań biznesowych, szkoleń i konferencji. Co ciekawe, na terenie skansenu znajduje się tylko jeden murowany budynek – stajnia z wozownią. Wszystkie pozostałe są drewniane. Kompleks oferuje 120 miejsc noclegowych.

Więcej o Żywym Skansenie w Nagawkach na stronie http://nagawki.pl/index.html   

Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała

Ekscytującym przeżyciem z pewnością może być przejażdżka koleją wąskotorową, łączącą Rogów, Rawę Mazowiecką oraz Białą Rawską. Linia działa od 1915 roku, do 2001 roku zarządzało ją PKP, następnie została przejęta przez Powiat Rawski oraz Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych, które przekształciły ją w kolej muzealną. Na stacji w Rogowie w powiecie brzezińskim znajduje się wyjątkowa ekspozycja, złożona ze 130 jednostek taboru wąskotorowego. Na stronie https://kolejrogowska.pl/ można poznać więcej szczegółów dotyczących kolei, a także kupić bilety na zbliżające się przejazdy.

 

 Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:

  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

ciag feprreg rrp wl ueefsi 01

 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 
Top