Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Data publikacji: 07.12.2018 r.

zdrowie-psychiczne

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Stres w pracy czy ogólne problemy z psychiką są często lekceważone, a zgłoszenie po pomoc w tym zakresie, uważane jest za wstydliwy temat. Wydaje się, że trudności za kilka dni znikną same. To jednak nie takie proste, trzeba szukać pomocy. Podpowiadamy gdzie!

Strach przed diagnozą

Lepsza jest najgorsza prawda niż najpiękniejsze kłamstwo. Często jak mantrę powtarzamy to zdanie swoim dzieciom, zapominając jednak o sobie. Ludzie z problemami nie decydują się na pójście do lekarza przez oszukiwanie samych siebie. „Za kilka dni mi przejdzie, nic mi nie jest, to wszystko przez stres w pracy” to najczęściej pojawiające się wymówki. Prawda jest jednak taka, że boją się tego, co usłyszą od lekarza. Wolą żyć w niewiedzy starając się ignorować problem, podczas gdy on z każdym dniem może narastać.

Zmierzenie się z faktami, to pierwszy krok, aby wrócić do pełni zdrowia. W żadnym wypadku nie powinno się lekceważyć objawów, które daje ciało i umysł. Potrafimy świetnie doradzać innym, by udali się do specjalisty, jednak gdy chodzi o nas, to pojawia się niechęć i szukanie wymówek. Problemy zdrowotne są bagatelizowane, przez co osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, niechętnie decydują się na wizytę w celu diagnozy i leczenia.

 

Sięgnij po pomoc

Coraz więcej osób zgłasza się do placówek po wsparcie. Do tej pory był to właściwie temat tabu, jednak powoli się to zmienia. To bardzo ważne. Przestają dusić w sobie zmartwienia i rozpoczynają poszukiwania pomocy u specjalisty, a skala problemu jest naprawdę wielka. Według statystyk ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce w wyniku samobójstw umiera więcej osób niż w wypadkach samochodowych. Szacuje się, że 8 milionów Polaków cierpi na problemy psychiczne, a niemal 1 na 10 ma depresję. To druzgocące statystki.

 

Pomoc dla łodzian

Wielkie wsparcie w temacie dolegliwości psychicznych otrzymali właśnie mieszkańcy Łodzi. Pierwszego dnia grudnia 2018 roku swoją działalność rozpoczęło Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP). Zostało utworzone dla mieszkańców dzielnicy Bałuty w Łodzi, jednak końcowym beneficjentem projektu mają być mieszkańcy całego miasta i okolic. Celem nowoczesnego ośrodka jest zapewnienie opieki większej liczby pacjentów oraz znaczna poprawa jakości usług.

Ponad 2 miliony złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, to kwota, która pokryła w przeszło 80 % wydatków na utworzenie Centrum. Na tę kwotę składają się m.in. prace budowlane, zakup aparatury medycznej oraz dostosowanie ośrodka do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Z dofinansowań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 korzystają również inne placówki ochrony zdrowia. Wszystkich beneficjentów i realizowane przez nich projekty znaleźć można na Mapie Dotacji.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7
  • instagram

 

 

rpo8

 

 

 

 
Top