FINTECH, REGTECH – CO TO JEST? KONKURS DLA POLSKICH START-UPÓW!

Data publikacji: 06.09.2018 r.

konferencja-1

FINTECH, REGTECH – CO TO JEST? KONKURS DLA POLSKICH START-UPÓW!

ŚWIAT USŁUG FINANSOWYCH ZMIENIA SIĘ DIAMETRALNIE. FIRMY, KTÓRE WYKORZYSTUJĄ NOWE TEHCHNOLOGIE DO WSPIERANIA, M.IN. BANKOWOŚCI MAJĄ SZANSĘ ZAPREZENTOWAĆ SIĘ NA KONFERENCJI W LUKSEMBURGU – MOGĄ TEŻ WYGRAĆ NAGRODĘ!

Zaczniemy od wyjaśnienia czym są te dwa tajemnicze słowa w tytule tego tektu. A pod spodem czeka duża gratka dla start-upów…

 

CZYM JEST FINTECH?

To skrót od Financial Technology, czyli usług z sektora finansowego, które bazują na technologii informacyjnej. Brzmi skomplikowanie… Definicje bywają płynne, ponieważ to dość młoda branża. FinTechem nazwiemy zarówno firmę, która opracuje system dla banku, dzięki któremu prześlemy pieniądze lub będziemy zarządzać kontem przez Internet. To też nazwa ogółu działań wykorzystujących nowoczesne technologie do ulepszania usług finansowych. FinTech to również sektor, który w pewien sposób konkuruje z tradycyjnymi bankami, dostarczając rozwiązania szybszej, sprawniejszej „obsługi” pieniędzy. Bez skomplikowanej bankowej otoczki, mechanizmów finansowych, papierologii – firmy fintechowe z reguły skupiają się na stworzeniu pojedynczego rozwiązania. Mogą to być choćby metody szybkich płatności online dla e-sklepów, platforma do sprawnej i taniej wymiany walut przez Internet, aplikacja pozwalająca na wypłatę z bankomatu przy użyciu smartphona, bez użycia karty.

 

CZYM JEST REGTECH?

To technologie regulacyjne. Mają za zadanie zwiększać efektywność instytucji finansowych, oferując narzędzie zapewniające zgodność z wymogami, prawem, wszelkiego rodzaju przepisami. Mówiąc najprościej: ciągle powstają nowe prawa, przepisy, regulacje, które nakazują, np. bankom wykonywać określone czynności. Żeby działać legalnie i nie narażać się na kary, banki muszą je oczywiście spełniać. To oznacza zatrudnianie nowych pracowników, tworzenie nowych stanowisk i procedur do wykonania. RegTechami nazwiemy więc usługi czy narzędzia tworzone po to, aby usprawnić tę pracę i obniżyć jej koszty. Przykładowo: jeżeli prawo nakaże bankom analizować przelewy klientów pod kątem prania brudnych pieniędzy, firma regtechowa stworzy system analizowania, który będzie starał się je automatycznie wykrywać i raportować. Bank kupi takie narzędzie, by oszczędzić czas i zasoby ludzkie.

 

SZANSA DLA POLSKICH START-UPÓW

FinTechy i RegTechy powstają nieustannie. Czasem swoje narzędzia opracowują grupy zapaleńców, studentów, drobne firmy – start-upy (czym jest start-up pisaliśmy w tej notce). Czasem zaś robią to potężne konsorcja.

 

Właśnie w tych drobnych „wynalazcach” upatruje się największych talentów. Z tego powodu 12 i 13 grudnia 2018 w Luksemburgu (słynącym ze swojej bankowości) odbędzie się Polsko-Luksemburska Konferencja Biznesu organizowana przez Luksembursko-Polską Izbę Handlową. Patronat nad nią objęły ambasady obu krajów. Głównym tematem będzie rozwój polskich start-upów z branży FinTech i RegTech.

 

To wielka szansa na zaprezentowanie swojego biznesu potencjalnym inwestorom – z tej okazji wybranych zostanie 10 najciekawszych polskich firm. Trzy z nich zdobędą także nagrody!

 

Start-upy zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą zgłaszać swoją kandydaturę. Powinny one wypełnić formularze zgłoszeniowe i skierować je na adres: info@lpcc.lu. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września.

 

Spośród przedstawionych zgłoszeń specjalna komisja do 31 października wybierze firmy, które zostaną zaproszone do udziału w Konferencji. Dzięki zaangażowaniu sponsorów organizator pokrywa koszty transportu i zakwaterowania w wysokości 500 € dla każdego z uczestników! Trzymamy kciuki szczególnie za zgłoszenia z Łódzkiego!

  

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 
Top