Stań się liderem rynku dzięki projektom badawczo-rozwojowym

Data publikacji: 07.06.2018 r.

stan sie liderem rynku 1

Stań się liderem rynku dzięki projektom badawczo-rozwojowym

Dwie firmy rodzinne, które zaczynały od zera, a dzisiaj zdobywają uznanie klientów zagranicznych – co je łączy? To, że postawiły na zmiany oparte o prace badawczo-rozwojowe i opracowywane dzięki nim nowe produkty. Wy też możecie pójść w ich ślady - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 (RPO WŁ 2014-2020) są na to pieniądze. I to duże.

 

Od Małego Fiata do luksusowych autobusów

Firma Intap z Bukowca przeszła długą drogę w branży auto-moto. Najpierw była przeróbka siedzeń do najbardziej popularnych w latach 80-tych w Polsce samochodów jak kultowy Fiat 126p, Skoda 105, Dacia. Potem rozpoczęła się produkcja własnych siedzeń, co zaowocowało dostawą foteli do samochodów polskiej Policji i nawiązaniem współpracy z Daewoo Motor Polska oraz Ford Polska. Kolejny krok to utworzenie działu badawczo-rozwojowego, w którym opracowane są nowe fotele będące odpowiedzą na rosnące wymagania klientów z Polski i z zagranicy. Przyczyniły się do tego m.in. fundusze unijne w ramach programu regionalnego dla woj. łódzkiego, dzięki którym powstało skomputeryzowane stanowisko do badań wytrzymałości punktów kotwiczenia pasów bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że jest to jedno z niewielu tego typu urządzeń w Europie.

Korzyści? Możliwość przetestowania prototypu na miejscu w firmie i wprowadzania na bieżąco zmian konstrukcyjnych, bez konieczności czasochłonnego i kosztownego zlecania takiej usługi wyspecjalizowanym jednostkom. Efektem jest m.in. wprowadzenie do sprzedaży foteli "Novis” - jednych z najpopularniejszych produktów firmy, które są montowane np. w luksusowych autokarach Irizar. Dzisiaj Intap zatrudnia 180 osób i produkuje ponad 40 tys. foteli rocznie, z których 70% trafia na eksport - głównie do Skandynawii, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Czech i na Słowację. Godne podziwu osiągnięcie jak na firmę, która zaczynała od produkcji piecyków węglowych na małą skalę..

 

Od garażu do lidera branży

Podobnie zaczynała firma Liw Care Technology, polski producent innowacyjnych urządzeń rehabilitacyjnych dla osób z porażeniem mózgowym. Głównym produktem, który zrewolucjonizował rynek tego typu urządzeń, jest fotelik pionizujący Baffin. Na czym więc polega jego przewaga? Zamiast stałego elementu w postaci oparcia dostosowanego do danego pacjenta, zastosowano w nim zmyślny system podparć dla głowy, kręgosłupa i miednicy. Można je w bardzo prosty sposób regulować np. za pomocą bezprzewodowego pilota, dzięki czemu fizjoterapeuta dostosowuje fotelik do zmieniającej się pozycji pacjenta. Nie dziwi więc, że technologię nazywa się "Your Second Spine" czyli "Twój drugi kręgosłup". Efekt? Firma ma 30% udziałów w polskim rynku, sprzedaje swoje produkty do Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji. W 2016 r. otworzyła w Łodzi nowoczesną fabrykę. Szybki rozwój, podobnie jak w przypadku Intap, wsparły fundusze unijne. W latach 2010-2015 na opracowanie i wdrożenie do produkcji innowacyjnych wyrobów rehabilitacyjnych Liw Care otrzymało aż 4,3 mln zł dotacji.

W nowym okresie finansowania firma realizuje kolejny projekt w ramach RPO WŁ 2014-2020. Dofinansowanie jest przeznaczone właśnie na prace badawczo-rozwojowe, których efektem ma być opracowanie systemu siedzisk ortopedycznych, w szczególności dla dzieci i młodzieży z porażeniami i niedowładami trzy- lub czterokończynowymi oraz przy porażeniach dwukończynowych jednostronnych lub skrzyżowanych. Trzymamy kciuki za jego powodzenie!

 

Zatem może to najlepszy moment żebyście poszli w ich ślady? Przeczytajcie koniecznie nasz wpis o bonach na innowacje, w którym wyjaśniliśmy na co i w jaki sposób ubiegać się o dotację na rozwój Waszych produktów czy też usług poprzez prace badawczo-rozwojowe.

 

 

Zainteresował Cię ten wpis? Podziel się wiadomościami:
  • rpo5
  • rpo6
  • rpo7

 

 

rpo8

 

 
Top