Historia baseballu w Kutnie

Data publikacji: 05.09.2016 r.
Historia baseballu w Kutnie

Opowieść o tym, jak baseball pojawił się w Kutnie to niezwykła historia. Jak to bywa zaczyna się od wyjątkowej osoby - czy raczej - wyjątkowych osób. Najpierw Juan Echevarria - Kubańczyk, w 1984 roku postanowił zarazić miłością do tego sportu grupę kutnowskich uczniów. Ta drużyna stała się wkrótce sekcją baseballową kutnowskiego klubu Stal.

Drugą ważną postacią jest Stan Musiał - legendarny baseballista, święcący triumfy w lidze amerykańskiej. Musiał przyjechał do Kutna w 1987 roku, zapytany co tu robi odpowiedział: “Jak dowiedziałem się, że robicie tu baseball, to musiałem przyjechać, musiałem przy tym być”. O tej osobie dużo mówi też zdanie wypowiedziane przez Macieja Petruczenko z Przeglądu Sportowego, które często pojawiało się później w mediach: „Ze wszystkich Stanów Ameryki Północnej najbardziej lubiany jest Stan Musiał”. Baseballista był niekwestionowaną gwiazdą, był przyjmowany przez kilku prezydentów USA. Stan the Man (jak nazywany był zawodnik) jeszcze trzykrotnie odwiedził Kutno, wielokrotnie wspierał rodzący się w Kutnie baseball. Jest honorowym obywatelem miasta, jego portret zdobi salę obrad Rady Miejskiej, a kutnowski stadion nosi jego imię.

W 1995 roku, na mocy umowy podpisanej z organizacją Little League powstaje w Kutnie Europejskie Centrum Małej Ligi. W 1996 i 2001 w Kutnie rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Baseballu.

Kutno na baseballu nie poprzestało. Obok boisk powstał nowoczesny aquapark, uzupełniający ofertę sportową i rekreacyjną miasta. Kształt obiektu również nawiązuje do baseballowej tożsamości miasta - budynek jest zbudowany na planie ćwiartki koła. Do dyspozycji mieszkańców oddane są atrakcje: basen sportowy, basen rekreacyjny, sztuczna rzeka, gejzery, ścianka wspinaczkowa, urządzenia do masażu, zjeżdżalnie, sauny - na pewno znajdziecie coś dla siebie. Co ważne - obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa aquaparku została sfinansowana ze środków RPO WŁ, z Poddziałania 3.5. Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna. W obecnej perspektywie podobne działania można finansować z działania VI.2. Rozwój gospodarki turystycznej.

A co ty wiesz o baseballu? Sprawdź się w naszym quizie!

 
Top