Instytucje kultury, które zmieniły się… dzięki Funduszom UE! cz.2

Data publikacji: 19.08.2016 r.
Instytucje kultury, które zmieniły się…  dzięki Funduszom UE! cz.2

Dla uciechy ducha małych i dużych.

Instytucje o których dziś opowiemy, łączy jeden mianownik: swoją ofertę kierują do każdej grupy wiekowej. Teatr Arlekinstawiający na spektakle dla najmłodszych, co roku wystawia niewybredną sztukę „tylko dla dorosłych”, przy okazji prezentuje mieszkańcom województwa, a w szczególności Łodzi klasyczne i modernistyczne odsłony teatru lalkowego i ulicznego. Muzeum Sztuki w Łodzi, które nie tylko hołubi wiedzę nt. tradycji łódzkiej awangardy, ale buduje w dzieciach ciekawość sztuki współczesnej i jej historii. W jego ofercie znajdziemy nie tylko wystawy i wernisaże, ale także warsztaty i prelekcje od juniora do seniora. Ale po kolei…

Teatr Lalek Arlekin

Na pewno bardzo dobrze znany rodzicom i ich pociechom ☺. Nie wiemy czy wiecie, ale pomieszczenia, w których znajduje się teatr były pierwotnie mieszkaniami oraz… domem weselnym. Jednak dzięki remontowi w ramach projektu „Rewitalizacja i modernizacja Teatru Lalek Arlekin w Łodzi” sfinansowanym ze środków RPO WŁ 2007-2013, który zakończył się w zeszłym roku, stał się jednym z najnowocześniejszych teatrów w Polsce. Główna sala zyskała nowoczesną scenę, powstały także nowe kieszenie, zapadnie, windy, oświetlenie i nagłośnienie, dzięki którym znacznie zwiększyły się możliwości inscenizacyjne podczas przedstawień. Ponadto nad sceną został zainstalowany - najważniejszy - mechaniczny most marionetkowy, to przecież symbol Arlekina. Do dyspozycji widzów jest również sala kameralna, na ok. 90 miejsc. Jeżeli jeszcze nie byliście w nowym Arlekinie to koniecznie musicie to zrobić!

Muzeum Sztuki w Łodzi

W Łodzi można znaleźć wiele pięknych, zabytkowych kamienic. Jedną z nich jest ta mieszcząca Muzeum Sztuki, która dzięki projektowi „Rewitalizacja obiektu mieszczącego siedzibę główną Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36 – budynek A” w ramach RPO WŁ 2007-2013, zyskała m.in. odnowioną elewację zewnętrzną. Jednak to co najbardziej interesujące znajduje się w środku. Zabytkowe wnętrza sali odczytowej i lustrzanej zostały poddane pracom konserwatorskim, dzięki którym można teraz podziwiać wszystkie detale architektoniczne pomieszczeń. Zrekonstruowana została także kolorystyka Sali Neoplastycznej, zaprojektowanej w 1948 r. przez Władysława Strzemińskiego. Ponadto wiele pomieszczeń zostało specjalnie przystosowanych do prowadzenia wystaw.

Dzięki tym wszystkim pracom, pomieszczenia Muzeum znowu olśniewają swoim dawnym blaskiem,a my możemy podziwiać je na równi z bogatymi zbiorami, wśród których znajdziemy m.in. kolekcje Sztuki Dawnej czy też kolekcję Sztuki Współczesnej XX i XXI wieku. Warto zobaczyć to na własne oczy!

No i to wszystko na dzisiaj – mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzenia tych niesamowitych miejsc. Jednocześnie trzymamy kciuki żeby w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020 było jak najwięcej takich projektów. Do następnego wpisu!

 
Top